Długo kazałam Wam czekać na wpis, o który mnie prosiłyście. I to nawet te, które w Katowicach mieszkają na co dzień. Już nie wspominając o tych, które ciągle mają w planach się tam wybrać, ale… wydaje im się, podobnie jak kiedyś mi, że Katowice dla dzieci są… zwyczajnie nudne.
Sama pochodzę ze Śląska. W zasadzie z Zagłębia. Urodzona w Sosnowcu, mieszkająca przez pierwsze pięć lat swojego życia w Dąbrowie Górniczej, dziś mieszkanka Opola. A po drodze było jeszcze Choszczno w województwie zachodniopomorskim i Wrocław. Gdzie najlepiej się czuję? Jeszcze nie znalazłam swojego miejsca na ziemi, ale najcudowniej jest tam, gdzie jestem ja i dziewczynki.
Za Śląskiem jednak nie przepadam, albo nie przepadałam. Mam tam siostrę i jestem dość często, ale zawsze ograniczałam się do miejsc mi znanych i lubianych.
Rzadko kiedy nadarzała się okazja, by pokazać dziewczynkom coś więcej, niż plac zabaw w Galerii Handlowej…

Do czasu…

Któregoś razu postanowiłam na weekend pojechać właśnie do Katowic. Tym razem nie do siostry. Ja i dziewczynki same. W stolicy Śląska, gdzie podobno nic się nie dzieje…
Chciałam odczarować to miasto…

I powiem Ci, że naprawdę mi się to udało…

Nasza wycieczka trwała TYLKO dwa dni. Nie dopisała nam pogoda. Padało. Ale wróciłyśmy szczęśliwe. W dodatku z planem na kolejne wycieczki do Katowic, bo okazuje się, że Katowice są i na pogodę i na niepogodę. I dziś Ci to pokażę. Chętna?

Miejscówka, czyli gdzie zatrzymać się w Katowicach z dzieckiem?

Ciężko znaleźć w Katowicach hotel ze wszystkimi atrakcjami dla dzieci. Ale mając doświadczenie z Hotelem Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach (pisałam o nim w TYM wpisie) zwłaszcza z fantastycznym jedzeniem, zdecydowałyśmy się na pobyt w Hotelu Vienna House Easy Katowice. Nasz wybór okazał się strzałem w 10, bo Hotel położony jest w samym centrum Katowic i stanowi doskonałą bazę wypadową, by móc poznawać uroki tego miasta. To co mnie ujęło, to fantastyczna obsługa. Nie ma dla mnie bowiem nic gorszego, niż być obsługiwanym przez ludzi, którzy sprawiają wrażenie, że przychodzą do pracy za karę. A w Vienna House spotkałam samych uśmiechniętych ludzi. Począwszy od Pana Kelnera, a skończywszy na Paniach, które sprzątały pokoje… Drugą rzeczą, która wywarła na mnie wrażenie był wystrój Hotelu – wprawia w zachwyt od pierwszego kroku. Wnętrze urządzone ze smakiem w totalnie moim klimacie. Biblioteczka, kącik dla dzieci, siłownia, sauna, bardzo dobre jedzenie w tym zróżnicowane śniadania (różne rodzaje świeżego pieczywa, w tym bezglutenowego, o czym pisała Mamagerka w TYM wpisie), że ciężko zdecydować się na to, co zjeść… Wszystko dopieszczone. Brakowało mi tylko basenu, ale na to mogę przymknąć oko, kiedy reszcie nie można postawić żadnego zarzutu.

Ogólnie całość na szóstkę. A plus za to, że Hotel Vienna House Easy Katowice, zdobył Certyfikat Hotelu Przyjaznego Rodzinie, co świadczy tylko o tym, że rodziny z dziećmi będą czuły się w nim wyjątkowo mile widziane. A teraz kilka zdjęć użyczonych od Angeliki –Mamagerki, bowiem popsuła mi się karta i moje zdjęcia przepadły…

Katowice i okolice na pogodę – co warto pokazać dzieciom?

Uwielbiam pokazywać dziewczynkom Polskę. Nie mogę się też doczekać, kiedy „wypłyniemy” poza polskie granice i będę mogła towarzyszyć im w poznawaniu reszty świata. Bardzo lubię chwile, gdy z wypiekami na twarzy, pytają mnie „A co to jest?… opowiesz mi o tym historię Mamusiu?”. Lata spędzone na naszych małych podróżach, dały im więcej wiedzy, niż mogłabym przekazać im siedząc w domu. Dlatego zawsze zachęcam Was, byście znajdowali w sobie odwagę do tego, by pokazywać dziecku świat poza własną miejscowością, oczywiście na miarę swoich możliwości. Bywa bowiem, że najpiękniejsze wspomnienia wcale nie muszą oznaczać wycieczki na Karaiby. Możne wyjechać do Katowic i nawet tam przeżyć przygodę życia.

A teraz kilka atrakcji, które możesz zobaczyć w Katowicach i okolicy, kiedy dopisuje Wam pogoda:

Chorzowski Ogród Zoologiczny – trzecie co do wielkości ZOO w Polsce. Atrakcją Ogrodu jest Zoolandia, czyli park linowy dla dzieci, Mini Zoo oraz kamienna dolina dinozaurów. Dziewczynkom jednak najbardziej podobają się tam Niedźwiadki.

Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia. Odkąd odrestaurowano Wesołe Miasteczko w Chorzowie, zrobiło się tam naprawdę fajnie. Co prawda pogoda pokrzyżowała nam obecność tam, ale zapisuję sobie jako punkt obowiązkowy na wiosnę.

Park Linowy „Palenisko” w Chorzowie – dla wszystkich miłośników atrakcji z adrenaliną w tle.

Park w Chorzowie, zwiedzanie Stadionu oraz „Rosarium”, czyli miejsce, gdzie podziwiać można około 250 odmian Róż.

Centrum Katowic obok restauracji Aioli – plac zabaw, huśtawki i kilka innych atrakcji, jak na przykład karmienie gołębi.

Otwarty Plac Zabaw w katowickim Parku Kościuszki.

Wodny Plac Zabaw w Katowicach – dla miłośników wodnej przygody! To pierwszy taki park w okolicy, idealny na lato.

Ale kiedy na dworze pada, warto odwiedzić…

Leśną Salę Edukacyjną Nadleśnictwa Katowice – dla miłośników mrówek, dzięciołów i dzików.

Leśne Pogotowie, czyli schronisko dla dzikich zwierząt w Mikołowie – Kamionce.

Muzeum Śląskie, dla wielbicieli rysunków. Np. w Soboty odbywają się tam warsztaty artysty – dzieci podpatrując najlepszych uczą się malować obrazy, łączyć kolory itd.

Filharmonię Śląską – gdzie dużym powodzeniem cieszą się koncerty dla małych dzieci.

ATENEUM, czyli Śląski Teatr Lalki i Aktora. Niestety bilety chcieliśmy kupić na ostatnią chwilę i nam się nie udało…

Planetarium w Chorzowie, działające od 1955 roku, z seansami nawet dla najmłodszych widzów.

Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, a w niej trochę historii węgla, występy, koncerty i przedstawienia teatralne odbywające się w podziemnych korytarzach. Noc Muzeum 320 metrów pod Ziemią? Czemu nie!

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Palmiarnię w Gliwicach – tam jeszcze nas nie było…

Muzeum Historii Radia w Gliwicach oraz słynna Wieżę Radiostacji, dziewczynkom wciąż przypominającą Wieżę Eiffla. Trochę Paryża na Śląsku? Proszę bardzo!

Park Wodny w Rudzie Śląskiej Aquadrom – z wieloma atrakcjami dla dzieci np. Zatoką Bajtel lub tzw. Mokrym Bąblem. A dla dorosłych miejsce do nauki nurkowania. Bardzo lubię tam jeździć!

Park Trampolin Jump City w Katowicach.

Salę Zabaw Nibylandia w Katowicach.

To tylko niektóre atrakcje w Katowicach i okolicy, bo muszę przyznać, że jadąc nieco dalej w kierunku Rybnika, Raciborza czy Bielska – Białej, również mamy szansę na wiele atrakcji dla dzieci, ale o tym napiszę Wam kiedyś.

Tym razem chciałam odczarować głównie Katowice. I zrobiłam to sama dla siebie. Do tej pory nieco sceptyczna i ograniczona tylko do kilku atrakcji, teraz wiem, że w Katowicach nie trzeba się nudzić. Może to wciąż nie Warszawa, ale ma swój klimat i tego odmówić temu miastu nie wolno. Kiedy będąc w Hotelu Vienna House Easy, dziewczynki dostały do ręki kartę i zaczęłyśmy próbować lokalnych przysmaków, uświadomiłam sobie, że uwielbiam śląską kuchnię – pierogi nigdzie indziej nie smakują mi tak bardzo. A kluski śląskie? Tylko tutaj są takie, jakie być powinny. Jak będziecie w Katowicach zajrzyjcie do restauracji w Hotelu Vienna House Easy Katowice i spróbujcie tych rarytasów. Może miłość do smaków, które tam skosztujecie, będzie początkiem Waszej Śląskiej Przygody?

A! I w Hotelu nie zapomnijcie kupić mydełka w kształcę bryły węgla! Takiego mydła nie dostaniecie w żadnym sklepie, a kto raz się nim umyje, zrozumie, co miałam na myśli…

A na koniec niespodzianka! Jeśli chciałabyś przeżyć fajną przygodę na Śląsku, Hotel Vienna House Easy Katowice przygotował dla Ciebie 25 % zniżki na rezerwację pobytu. Wystarczy podczas rezerwacji online na stronie www.viennahouse.com wpisać kod promocyjny „Influencer„.

Pozwól temu miastu oczarować również Ciebie! Ahoj!