Kiedy kilka dni temu, zobaczyłam na moje oko 6 – letnią dziewczynkę jadącą rowerkiem mniejszym niż Wiki, w dość dziwnej pozycji, pomyślałam, że to dobry moment, by napisać Ci, jak dobrać rower do wzrostu i wieku dziecka. Sama nigdy się nad tym nie zastanawiałam i podejrzewam, że gdyby nie fakt, że zaczęłam zgłębiać temat, Wiki nadal jeździłaby na rowerze z kołami 16″. A tak mamy już 20″ i to była naprawdę dobra decyzja.

Jak dobrać rower dla dziecka? Czy boczne koła to dobre rozwiązanie?

Kilka razy zapytałyście mnie, czy jeśli dziecko przejawia chęć pedałowania, a ma 2-3 lata, to czy lepiej kupić mu rower z pedałami, czy biegówkę. Wiktoria zaczęła pedałować mając 3,5 roku (z biegówki przesiadła się w jeden dzień na rower z dwoma kółkami). Wcześniej w ogóle nie przejawiała entuzjazmu rowerowego (nawet nie lubiła biegówki, na której zaczęła jeździć mając ponad 3 lata), ku mojej rozpaczy. Maja natomiast początkowo wolała pedałować na rowerku z bocznymi kołami, a biegówka była ble. Nie poddałam się. Zachęcałam do biegówki, szukając tej jedynej i teraz idzie jej fantastycznie na jej nowym, lekkim rowerku KOKUA, o którym pisałam Ci w TYM wpisie. Moja odpowiedź jest zatem jedna. Im mniejsze dziecko, tym zachęcamy go do biegówki, a istnieje duża szansa, że boczne kółka, do których nie jestem przekonana, w ogóle nie będą dziecku potrzebne i z biegówki od razu przesiądzie się na rower z dwoma kołami i… po prostu pojedzie.

Dla najmłodszych dzieci (1-4 rok życia) najlepsze są zatem rowerki biegowe, które uczą je równowagi i świadomości balansu własnym ciałem. Na rowerku biegowym może jeździć nawet 4-letnie dziecko. Dla dzieci starszych, umiejących jeździć na biegówce, rower dobiera się do jego wzrostu, bo wiadomo, że dzieci w tym samym wieku różnią się wzrostem.

Poniżej wklejam Wam ogólną tabelkę, dającą nieco rozeznanie, jaka wielkość kół, będzie dobra dla dziecka. Najistotniejsza jak widać, jest długość nóżki dziecka, mierzona od wewnętrznej strony ud. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo dokonać takiego pomiaru, zajrzyj TUTAJ. Biorąc pod uwagę przedział wiekowy, oraz właśnie długość wewnętrzną, szukamy odpowiedniego rowerku dla naszej pociechy.

Pomiar u Wiktorii (52 cm) pokazał, że dla jej wzrostu, najlepszą opcją będzie rower o kołach 20″. Wiktoria przyjmuje na nim odpowiednią postawę (nie garbi się), a jeżdżąc osiąga odpowiednią prędkość, przy optymalnym wysiłku fizycznym. Rowerek KOKUA, którego jest właścicielką, posiada przerzutki, dzięki którym samodzielnie może dostosowywać prędkość do warunków otoczenia. To był naprawdę dobry wybór i mam nadzieję posłuży jej co najmniej dwa sezony.
Rowerek jest lekki (waży 9 kg) i solidnie wykonany jak na niemiecką firmę przystało. Nie chcę Cię zanudzać parametrami, ale jeśli Cię interesują to śmiało zaglądaj TUTAJ.
A, że wygląda bajecznie to już inna para kaloszy.

Jedyne co, to walczę z młodą, by zakładała kask. Oczywiście zawsze go mamy, ale zdarza nam się bunt. Przekonuje ją tylko to, że kaski KOKUA z tyłu świecą. Zawsze to jeden/ zero dla mnie 🙂

Życzę Wam samych dobrych wyborów rowerowych i szerokości. Lato tuż, tuż. Będzie się działo!