Jesień już dawno zawitała do naszych okien, dlatego coraz więcej czasu spędzamy w domu. Za oknem szybko się robi ciemno, a nas dopada jesienna chandra. O ile my jesteśmy już do tego przyzwyczajeni, że taka po prostu jest kolej rzeczy, o tyle nasze dzieci zwyczajnie się… nudzą! Nie ma co marnować dnia i przejmować się pluchą za oknem – weź dzieci i wspólnie zabawcie się w przygotowanie jesiennych dekoracje, które będą wspaniałą ozdobą na całą zimę! Przygotowałam dla Was kilka prostych pomysłów 🙂

Malowana dynia

Sezon na dynie trwa w najlepsze! Dynie świetnie sprawdzą się nie tylko jak dekoracja przed dom czy do salonu, ale także dodadzą koloru w pokoju dziecka. Wykonanie ozdoby jest proste i nie wymaga od Was wybitnych umiejętności artystycznych, ale uwaga – kreatywność jest jak najbardziej wskazana!

Do wykonania jednej dyni będą potrzebne:

 • dynia z ogonkiem w dowolnym rozmiarze
 • 3 farby w sprayu w ulubionych kolorach (mogą być kontrastujące) lub farba akrylowa/farba kredowa
 • taśma malarska
 • okrągłe naklejki (np. z owoców albo wycinanki samoprzylepnej)
 • kawałek foliówki
 • gąbka

Wykonanie z farbą w sprayu:

 1. Zaczynamy od pomalowania łodygi. W tym celu wystarczy spryskać ją dowolnie wybraną farbą (np. złotą), tak, aby cały ogonek był pokryty kolorem. Zostawimy go do wyschnięcia. Kiedy ogonek już będzie suchy, czas pomalować całą dynię. Za pomocą folii przykryj łodygę i zabezpiecz całość taśmą. Następnie, weź drugą farbę i spryskaj nią dynię, aby całkowicie była pokryta kolorem.
 2. Kolejny etap już zależy od Waszej wyobraźni. Możecie przykleić taśmę malarską w celu stworzenia dyni w paski albo nakleić okrągłe nalepki, aby uzyskać efekt groszków. Możesz również z dzieckiem wyciąć ciekawe kształty z wycinanki samoprzylepnej.
 3. Kiedy dynia już będzie ozdobiona naklejkami lub taśmą, po raz kolejny musisz użyć farby, aby zamalować miejsca, które są odsłonięte.
 4. Teraz wystarczy odczekać, aż farba wyschnie, aby móc ściągnąć naklejki, taśmę oraz zabezpieczenie z ogonka.

Wykonanie z farbą kredową/akrylową:

 1. Pomalujcie łodygę tak jak opisie powyżej.
 2. Kiedy ogonek będzie suchy, dynię pomalujcie przy pomocy gąbki – po prostu zamoczcie ją w farbie i malujcie delikatnie przyciskając do skórki. Przy farbie kredowej wystarcza jedna warstwa, przy akrylowej być może trzeba będzie powtórzyć czynność, żeby uzyskać pełny kolor. Pomalowaną dynię zostawcie do wyschnięcia.
 3. Suchą dynię można już dekorować. Możecie użyć do tego kredy (w przypadku farby kredowej), pisaków lub farbek. Wzór zależy już tylko od Was 🙂

Sowy z szyszek i filcu

Motyw sowy cieszy się ogromną popularnością, dlatego warto przygotować wspólnie taką dekorację. W przypadku tej dekoracji wymagane są nieco większe umiejętności niż przy malowaniu dyni, jednak zapewniam Cię, że efekt końcowy jest wart tej dokładności i skupienia. Dzieciakom na bank się spodoba!

Do wykonania jednej sowy będą potrzebne:

 • 1 szyszka
 • pistolet z klejem na gorąco (można dostać w papierniczym i większym supermarkecie)
 • filc w różnych kolorach
 • nożyczki
 • brązowy drucik kreatywny do wykonania nóżek

Wykonanie:

 1. Zerkając na obrazek, zacznijcie od przygotowania elementów sowy, czyli wycięcia kształtów z różnych kolorów filcu.

Tip: jeśli masz problem z wycięciem mniejszych kropek, możesz do tego celu użyć biurowego dziurkacza.

2. Za pomocą kleju na gorąco, przyklejajcie części sowy do szyszki, aż uzyskacie postać taką, jak na zdjęciu. Podczas klejenia pilnuj dzieci i zachowaj ostrożność, aby uniknąć poparzenia.

3. Kiedy wszystkie elementy są już na miejscu, czas przykleić nóżki. Zegnij kawałki przygotowanego drutu w sposób pokazany na zdjęciu, aby utworzyły one łapki, a następnie, za pomocą kleju na gorąco, przyklej je w odpowiednim miejscu. I voila! Sowa z szyszki gotowa 🙂

Wazon z dyni

Dynia, dzięki swojemu kształtowi świetnie nada się na klimatyczny, jesienny wazon pełen kolorowych roślin. Wykonanie jest banalnie proste, a efekt przepiękny. Taki wazon możesz postawić przed wejściem domu, na balkonie, ogrodzie, salonie , kuchni – wszędzie! Z wyciągniętego miąższu możesz wykonać przepyszny krem dyniowy, zaś pestki uprażyć w piekarniku i dodawać do kanapek lub sałatek.

Do wykonania wazonu będą potrzebne:

 • mała dynia (np. Hokkaido)
 • nóż
 • nożyczki
 • florystyczna gąbka do żywych kwiatów
 • miska z wodą
 • folia lub woreczek
 • jesienne kwiaty – np. wrzosy, róże, jarzębina, chryzantemy

Wykonanie

 1. Ostrożnie odetnijcie czubek dyni (skórka jest twarda, więc lepiej nie powierzać tego zadania dzieciom).
 2. Delikatnie wyciągnijcie cały miąższ i pestki.
 3. Otwór dyni wyścielcie folią lub woreczkiem, a gąbkę przytnijcie w taki kształt, aby zmieścił się do dyni.
 4. Gotową gąbkę wsadźcie na 15 min do wody, żeby się nasączyła. Po tym czasie włóżcie ją do dyni. Wystającą po bokach folię odetnijcie.
 5. Teraz pozostaje najlepsze – przygotowane kwiaty i gałązki tak wbijajcie w gąbkę.
 6. Gotowy wazon można przewiązać wstążką.

Kolorowe żołędzie

Jesień to nie tylko czas kolorowych liści, ale również żołędzi, które spadają z drzew w niezliczonej ilości. Wracając z zakupów, zbierzcie kilkanaście, aby stworzyć z nich prostą i bardzo efektowną dekorację.

Do wykonania kolorowo-brokatowych żołędzi będą potrzebne:

 • suche żołędzie (najlepiej z czapeczkami)
 • farby akrylowe
 • pędzelki
 • brokat (opcjonalnie)

Wykonanie:

 1. Przygotujcie ulubione kolory farbek akrylowych. Do wybranych możecie dodać trochę brokatu, aby stworzyć efekt migoczących żołędzi.
 2. Trzymając żołędzia za czapeczkę, pomalujcie go przy pomocy pędzelka i farbek akrylowych.
 3. Pomalowane żołędzie układaj na papierze albo ściereczce, aby swobodnie wyschły, a następnie umieść je na talerzu lub poukładaj na półce w towarzystwie świeczek i ledowych lampek.

Szklane lampiony z liści

Lampiony są elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Aby zachować piękno jesieni na dłużej, warto wykorzystać liście, które zbierzecie podczas jesiennego spaceru.  Takie lampiony nie tylko prezentują się bardzo romantycznie, ale również ocieplają wnętrze i tworzą ciekawy klimat.

Do wykonania lampionu będą potrzebne:

 • kolorowe liście
 • szklany słoik
 • bezbarwny klej do szkła
 • pędzelek lub gąbeczka do kleju
 • ozdobna tasiemka lub sznurek (opcjonalnie)

Wykonanie:

 1. Dokładnie umyjcie i osuszcie słoik. Możesz go dodatkowo odtłuścić za pomocą alkoholu.
 2. Za pomocą gąbeczki nałóżcie cienką warstwę kleju w miejscu, gdzie chcecie przykleić listek.
 3. Upewnijcie się, że liść jest suchy i czysty. Jeśli zostało na nim trochę wody po deszczu, wytrzyjcie go papierowym ręcznikiem.
 4. Przyłóżcie liść w wybrane miejsce i lekko dociśnijcie, aby lepiej się przykleił.
 5. Powtarzajcie czynność aż do uzyskania pełnej dekoracji.
 6. Możesz przewiązać słoik tasiemką lub sznurkiem, aby dodać mu uroku.

 

I jak? Spodobały Ci się pomysły na proste jesienne dekoracje? Nie ma co siedzieć w domu i dawać się nudzie…. Weź dzieci na spacer po liście lub zróbcie sobie wycieczkę do sklepu po niezbędne akcesoria. Zobaczysz, że miło spędzicie czas 🙂

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga Fixly i miłośniczka urządzania wnętrz.