Prawdą jest, że nic nie musisz. To popularne hasło, że wszystko można jeśli tylko się chce, kryje w sobie właśnie tą myśl – możesz, jeśli chcesz, a skoro chcesz, to znaczy, że tak naprawdę nic nie musisz. Poza tym nie zawsze jak się chce to można. Są takie siły we wszechświecie, które są silniejsze od nas, ale to już zupełnie inna para kaloszy…

Nie musisz zatem wstawać o 5 nad ranem, żeby w spokoju wypić kawę. Nie musisz biegać, chodzić na siłownię czy jeść zdrowo. Nie musisz ćwiczyć z Chodakowską, ani mieć brzucha w sześciopaku. Nie musisz znać języka obcego, nie musisz podróżować, ani nawet mieć hobby. Możesz natomiast dla odmiany być śpiochem, mieć kilka kilogramów nadwagi, zamiast sałaty, woleć zjeść pączka i mieć w nosie dietę i ćwiczenia. Możesz czerpać radość z siedzenia w domu i oglądania kolejnego serialu na Netflixie. Możesz być szczęśliwa. Jeśli tego właśnie chcesz.

Nie daj sobie więc wmówić, że cokolwiek musisz. Nie idź przez życie w sztywnych ramach cudzych oczekiwań. To Twoje życie, nikogo innego. I o ile jest Ci w nim dobrze, rób to, co uważasz za stosowne.

Gorzej natomiast, kiedy czujesz, że chcesz inaczej, a tak bardzo myślisz o wszystkich dookoła, że zupełnie zapominasz o sobie. Wiesz, że chciałabyś lepiej, więcej, bardziej, ale nie umiesz przerwać kołowrotka, który sama zakręciłaś. Co wtedy?

Jesteś WAŻNA

Jesteś ważna. Tak samo ważna jak Twój mąż czy Twoje dzieci. I choć każdej z nas ciśnie się czasem na usta, że to właśnie inni są ważniejsi od nas samych i dla nich zrobiłybyśmy wszystko, doświadczenie nauczyło mnie, że szczęśliwa, zadowolona i spełniona kobieta, jest zdecydowanie lepszą żoną, partnerką i mamą.

20 rzeczy, które chcesz zrobić tej wiosny? – zrób to!

 1. Zmierz się ze swoimi problemami – napisz na kartce dzień, w którym zaczniesz mierzyć się ze swoim największym problemem. Pomyśl o nim, jak o zadaniu, które musisz wykonać i po prostu zacznij działać.
 2. Otwórz się na nowe znajomości. Nie uciekaj od ludzi. Wyznacz sobie za cel stać się bardziej otwartą osobą.
 3. Podejmij rywalizację. Z samą sobą. Stań się lepszą wersją siebie sprzed roku. Nie rywalizuj z innymi. To droga donikąd.
 4. Wybacz. Wiosna to idealny czas na zrobienie porządków w głowie. Wybacz tym, którzy Cię skrzywdzili. Zamknij za sobą ten rozdział, który już nie wróci.
 5. Pomóż. Nic tak nie nastraja do działania jak pomoc innym. Czy jest ktoś z Twojego otoczenia, kto potrzebuje pomocy? Pomóż na miarę swoich możliwości. Jeśli nikt nie przychodzi Ci do głowy, zajrzyj na pomagam.pl. Wesprzyj kogoś choćby drobnym gestem finansowym. Ciebie może to kosztować mało, dla kogoś będzie to cena życia.
 6. Ciesz się drobnostkami. Tej wiosny zacznij doceniać małe drobnostki – kiedy ostatni razem obserwowałaś zachód słońca z zachwytem?
 7. Zacznij czytać książki. Nigdy nie byłaś molem książkowym? A może lubisz czytać, ale wciąż brakuje Ci na to czasu? Wypożycz fajną książkę i zacznij czytać po jednej stronie dziennie. Sama zobaczysz, jak szybko wyrobisz w sobie nowe nawyki. 1 strona dziennie to tylko 5 minut czytania. Warto? Spróbuj, a się przekonasz!
 8. Spaceruj. Każdego dnia zarezerwuj kilkanaście minut na spacer. Masz dzieci? Niech będą Twoją motywacją do podjęcia wyzwania. Spacerujcie wolno, doceniając to co Was otacza…
 9. Zrób coś dla swojej urody. Wybierz się do SPA, na basen, albo do kosmetyczki. Miej czas tylko dla siebie. Świat się nie zawali, jeśli nie będzie Cię obok w pogotowiu przez godzinę.
  Ja ostatnio wybrałam się do Gabinetu Madamme na innowacyjny zabieg marki Croma Pharmapeeling węglowy bez lasera V Carbon. To trzy-etapowy zabieg o działaniu oczyszczającym, rozświetlającym i wyrównującym koloryt skóry z węglem aktywnym, kwasami – felurowym, migdałowym i mlekowym, ekstraktem z czarnego imbiru i lukrecji. Efekt widziałam już po pierwszym razie, a za 2 tygodnie planuję powtórzyć u Magdy raz jeszcze ten sam zabieg, bo najlepsze efekty uzyskuje się po minimum 3 seriach w 3-tygodniowych odstępach czasowych. Możesz poszukać u siebie w mieście gabinetów oferujących ten zabieg, bo naprawdę robi dużo dobrego dla cery po zimie. W Opolu możesz wykonać go TUTAJ.
 10. Wyznacz sobie CEL. Marzysz o swoim biznesie? O tym, by napisać książkę albo zrobić prawo jazdy. Wyznacz sobie jakiś CEL. Napisz go. Zwizualizuj. I realizuj. Krok po kroku.
 11. Skupiaj się na pozytywach.
 12. Walcz ze stresem. Stres skraca życie, wiedziałaś? Zatrzymaj się. Odpocznij. I jedź dalej.
 13. Kup sobie kwiaty. Tak. Sama. Kiedy ostatnim razem kupiłaś sobie bukiet tulipanów?
 14. Wyjdź do kina, teatru, opery, na zakupy albo na kawę. Też sama. Zacznij czerpać radość z przebywania sama ze sobą. Nie można dawać innym szczęścia, jeśli nie jest się szczęśliwym ze sobą.
 15. Doceniaj to co masz. Chęć posiadania rzeczy, których nie mamy może nas motywować do pracy, ale równie dobrze może nas frustrować. Lepiej skupić się na tym, co mamy, wyznaczać cele i pracować nad ich spełnieniem, bez spiny. Wtedy łatwiej będzie zaakceptować ewentualną porażkę.
 16. Akceptuj porażki. Zdarzają się nawet najlepszym. Tylko akceptacja porażki, pozwala ruszyć w przód i sięgnąć nowego.
 17. Mów o swoich uczuciach. Rozmawiaj. W domu, z partnerem, z dziećmi. Mów o tym co czujesz, co Cię boli i co sprawia radość. Bez rozmowy nie ma zrozumienia.
 18. Słuchaj. Ale nie tak pobieżnie myśląc o zlewie pełnym naczyń. W słuchanie zaangażuj nie tylko słuch, ale przede wszystkim serce.
 19. Realizuj marzenia. Zawsze marzyłaś o tym, by polecieć w samotności do Włoch na 2 dni? Znajdź lot, spakuj walizki i leć. A może chciałaś zrobić sobie profesjonalną sesję zdjęciową? Nauczyć się makijażu? Zrób to! A co jeśli „jutro” już nie będziesz w stanie? Spełniaj swoje marzenia. Podobnie jak spełniasz marzenia innych.
 20. Kochaj siebie. Tak po prostu.
 21. Zobacz jaka jesteś bogata. Obejrzyj się dookoła. Wciąż tego nie widzisz? W takim razie kup sobie dobre okulary!

Tak naprawdę to nie jest plan na wiosnę. To plan na całe życie. Plan, który zakłada, że możemy być szczęśliwe. Same ze sobą. Z partnerem. Bez dzieci. Z dziećmi. Z psem, kotem czy chomikiem. Jeśli zaakceptujemy rzeczy, na które nie mamy wpływu, doceniając zarazem to co mamy… jeśli uwierzymy, że możemy więcej i będziemy wyznaczać sobie w życiu małe cele, realizując je krok po kroku… jeśli znajdziemy sposobność, by pomagać innym, wybaczać tym, co nas skrzywdzili i otwierać się na ludzi, którzy pojawiają sie w naszym życiu nawet z znienacka…
To będziemy szczęśliwi. W małym mieszkaniu, w dużym domu, z najnowszym BMW lub starym golfem.

Bo możesz być szczęśliwa. Jeśli choć raz zrozumiesz, jak łatwo być nieszczęśliwą…