Jakiś czas temu przeczytałam artykuł, mówiący o tym, że dziecko z talentem się nie rodzi. To nie tak, że w genach ma zapisany geniusz, odziedziczony po dziadkach i pradziadkach. By odkryć w dziecku jego potencjał musisz zrozumieć jedną rzecz – talent, by zaistniał, musi być uprawiany!

Pisałam Wam kiedyś, że Wiki interesuje się muzyką. Wiele osób z naszego otoczenia uważa, że to talent odziedziczony w genach po Bartku. W zasadzie myślałam podobnie. Sądziłam, że tę smykałkę ma we krwi, co jak się okazało jest błędem. To, że Młoda interesuje się graniem, śpiewaniem i tańcem, to efekt tego, że ta muzyka towarzyszy jej od dziecka. Od małego słyszy ją każdego dnia, z nią zasypia i się budzi. W dodatku całkiem podświadomie, kupując jej różne drewniane zabawki muzyczne, od małego podsycaliśmy jej zainteresowanie muzyką. I dziś, gdy Wiki ma 4 latka, widzimy tego efekty.

Czy w przyszłości zwiąże się z muzyką i uczyni z tego swój sposób na życie? Nie wiem. To nie tak, że chciałabym, by była zawodową pianistką lub tancerką. Nie jest też tak, że bym nie chciała. Najważniejsze, by była szczęśliwa. By do pracy chodziła chętnie i z uśmiechem na twarzy. A czy to będzie praca w piekarni czy w teatrze – czas pokaże. Dla mnie to bez znaczenia. Przed nią długa droga nauki polskiego, matematyki, chemii czy plastyki. Wiele lat przesiedzianych w szkolnych ławkach.  Z talentem w tle. Choć kto wie. Może za jakiś czas dostrzegę w niej inny potencjał … Wtedy nauczę ją, że talent się buduje. Z nim człowiek się nie rodzi. A taka wiedza pozwoli jej na niepowodzenia patrzeć zupełnie inaczej. Bo porażka to nie werdykt. To krok w przód. A błędy to nie coś, czego należy się wstydzić. To kroki na drodze do sukcesu. Nawet tak małego, jak piątka z dyktanda napisanego po raz kolejny …

Jaki więc jest mój sposób na dziecięcy talent? Oto on

1. Największy wpływ na kształtowanie zainteresowań dziecka ma jego najbliższe otoczenie, nie geny. Innymi słowy mówiąc – jeśli kochasz gotować jest duża szansa, że Twój maluch również będzie lubił to robić. Bo obserwuje Cię od małego. Nie bez przyczyny w środowisku lekarskim panuje moda na rodzinne biznesy. Ojciec lekarz, matka lekarka, dziecko na medycynie.

2. Nie bój się zapisywać dziecko na dodatkowe zajęcia np. tańca lub gry na instrumencie, pod warunkiem, że dziecko przejawia do tego chęci, a nie są to tylko Twoje aspiracje.

3. Obserwuj dziecko i uważnie słuchaj. Jeśli dziecko wydaje się być znudzone dodatkowymi zajęciami, nawet jeśli rok temu było nimi zachwycone – uszanuj to. A gdy Ci o tym mówi – nie krytykuj go. Wysłuchaj i wspólnie znajdźcie rozwiązanie. 

4. Podsycaj zainteresowania dziecka. Kiedy widzisz, że maluch lubi oglądać książeczki, na prezenty wybieraj kolejne egzemplarze. Gdy zaś dostrzegasz, że nie przepada za puzzlami –  nie kolekcjonuj kolejnych. Pozwól dziecku dokonywać wyboru popołudniowej rozrywki. Zachęcaj go do rozwijania swoich pasji. U nas do kolekcji instrumentów muzycznych, dołączyła nowa drewniana zabawka muzyczna – perkusja SEVI.

nowe-1-1621nowe-1-1619 Takowa marzła się Wiki od dawna, więc uznałam, że będzie idealnym dopełnieniem fletu, bębenka, pianinka i gitary. Brakuje nam trąbki, ale mam pomysł na taką DIY. Efektami się pochwalę. Wracając jednak do naszej perkusji. Solidnie wykonana zabawka z drewna, która posłuży nie jednemu dziecku. Świetny pomysł na prezent, dla dziecka kochającego muzykę równie mocno jak Wiki. Zdecydowanie polecam, a kupić ją możecie TUTAJ. W ogóle w drewnianych zabawkach jestem zakochana bez pamięci. Tworzą we mnie ciepłe wspomnienia dzieciństwa … też tak masz? Więcej instrumentów muzycznych z drewna znajdziesz TU.  

nowe-1-1623nowe-1-1622nowe-1-1615nowe-1-1624nowe-1-1618

5. Pamiętaj o tym, że zainteresowania dziecka mogą ulec zmianie. Kiedy dziecko niechętnie zaczyna uczestniczyć w zajęciach dodatkowych pozwól mu od nich odpocząć. Być może jest to chwilowe, ale może zdarzyć się sytuacja, że maluch oznajmi nam, że już nigdy „nie będzie grał na skrzypcach”. Uszanujmy to. Bo i taka deklaracja może się zmienić lada dzień. Pamiętaj też by w początkowej fazie zainteresowań dziecka nie wydawać fortuny na niezbędne akcesoria np. do nauki gry na instrumencie. Nie kupuj na wstępnie najdroższej gitary, możesz też poszukać rzeczy używanych.

6. Nigdy nie zniechęcaj dziecka. Nie mów mu, że gdy nie będzie dostatecznie dużo ćwiczyć nic nie osiągnie. Pamiętaj, że to nadal jest DZIECKO. Na pewnych etapach jego życia pewne zainteresowania mogą być jego największą zabawą. Na systematyczną naukę przyjdzie czas.

7. Ucz dziecko wytrwałości w dążeniu do celu, pokazuj mu, że niepowodzenia są czymś naturalnym. Ciesz się nawet z najmniejszych sukcesów dziecka.

8. Pamiętaj o tym by maluch podążał swoją drogą marzeń, a nie tą którą Ty chcesz mu wyznaczyć.

nowe-1-1625nowe-1-1626nowe-1-1628

 „Ta­lent ok­reśla co człowiek ro­bi, nie ok­reśla, kim człowiek jest. Kiedy wiesz, kim jes­teś, możesz do­konać wszystkiego …” – i o tym pamiętaj każdego dnia. I tego naucz swoje dziecko!