Podejrzewam, że ten temat wcale nie jest Ci obcy. Wady postawy u dzieci. Brzmi groźnie, choć w rzeczywistości jest dość powszechnym zjawiskiem. Cóż. Sama borykałam się z tym problemem, a raczej bardziej borykali się z nim moi rodzice, bo opornym byłam dzieckiem, jeśli chodzi o wszystkie ćwiczenia na skoliozę, które musiałam wykonywać czy to na terapii czy w domu.
Powiadają, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i nawet w tym jednym konkretnym przypadku, podpisuję się pod tym obiema rękami. Zwłaszcza, że gra jest warta świeczki, bo nieleczone wady postawy, mają wpływ na resztę życia naszych dzieci, a nawet najmniejsze zaniedbanie w tej kwestii może z czasem być brzemienne w skutkach.
I tak sobie pomyślałam, że właśnie teraz, kiedy masz trochę więcej czasu, powoli myśląc,  jaka wyprawka szkolna czy przedszkolna będzie odpowiednia, jest odpowiedni moment, byś przez chwilę zastanowiła się, jak w nadchodzącym roku szkolnym, nie zafundować swojemu dziecku i sobie podobnych problemów.
Ileż nasłuchałam się o tym na studiach. A wtedy jeszcze nie miałam dzieci. Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży, to bardzo szeroki temat, obejmujący wiele aspektów , na które warto zwrócić uwagę, począwszy od… wyboru odpowiedniego plecaka, a skończywszy na zwracaniu uwagi nawet na to, jak Twoje dziecko odrabia lekcje , albo na czym siedzi, kiedy to robi. A to i tak kropla w morzu.

Wady postawy, a wyprawka szkolna – na co zwracać uwagę?

1. Wybór odpowiedniego plecaka – niezbędnik wyprawkowy dla każdego ucznia.

Temat rzeka. Od zawsze budzący wiele emocji. Pamiętam dokładnie jakie uczucia towarzyszyły mi co roku, kiedy musiałam z rodzicami wybrać plecak. Oczywiście jako dziecko kierowałam się tylko i wyłącznie jego wyglądem. Dla rodziców istotna też była cena. Całe szczęście udawało nam się wypracowywać jakieś kompromisy. Wtedy mało co, mówiło się o tym, jaki plecak będzie dla dziecka najlepszy. I dlatego cieszę się, że jako Mama, mam możliwość swoje rozterki powierzyć specjalistom. Przejrzałam ofertę wielu sieciówek, oferujących kompletne wyprawki szkolne dla dzieci i muszę Ci powiedzieć, że Empik w tym roku wypada na ich tle naprawdę wyjątkowo, a to wszystko za sprawą konsultantów, którzy stacjonarnie podpowiadają rodzicom, jak skompletować odpowiednią wyprawkę dla dziecka, począwszy właśnie od wyboru odpowiedniego plecaka, który będzie dziecku służył przez cały rok i nie przysporzy mu problemów, kończąc na takich drobiazgach jak kredki, zeszyty, flamastry etc. Z porady można również skorzystać telefonicznie, w ramach akcji „Przygotowania do szkoły? Chętnie pomogę” dzwoniąc pod nr tel. +48 22 462 72 50. Ekspert odpowie na każde Twoje pytanie dotyczące wyprawki szkolnej albo po prostu pomoże Ci ją skompletować, jeśli nie do końca wiesz, jaki zakup jest naprawdę konieczny na pierwszy dzwonek, a które rzeczy można dokupić z czasem.

I tak kupując dziecku tornister lub plecak, pamiętaj o tym, że „musi być on lekki, dostosowany do wzrostu i tęgości dziecka, z wyprofilowanym, przylegającym do pleców tyłem. Szelki tornistra powinny być miękkie i przylegające do ciała dziecka. Jeśli plecak ma zapinany z przodu pas biodrowy, musi kończyć się na szczycie miednicy, a jeśli go nie ma – na poziomie kręgosłupa lędźwiowego„.
I podobnie jak rok temu oferta Empiku skradła moje serce, tak w tym roku plecak z donutami, do kupienia TU, dosłownie je roztopił. W ogóle Empik na powrót do szkoły, przygotował aż 3 kolekcje: LAMA, do kupienia TU, Green, znajdziesz ja TU, i dla wszystkich fanów kosmosu, kolekcja o tej samej nazwie, którą znajdziesz TU. Nie mogę wyjść z podziwu, mając świadomość ile piękna otacza dziś nasze dzieci. Tego wszystkiego jest tyle naokoło, że czasami naprawdę trudno jest wybrać ten jeden, jedyny plecak, na który będzie się patrzeć cały rok. Jako dziewczynka za plecak z donutami oddałabym chyba wszystko. A ponieważ dodatkowo jest ergonomiczny i bezpieczny dla dziecka, podejrzewam, że rodzice uszczęśliwiliby mnie, kupując go. Prawda, że piękny? I do tego praktyczny. W komplecie można dokupić piórniki, worek na buty, a nawet bandamkę. Więcej opcji znajdziesz TUTAJ, na stronie Empiku dedykowanej właśnie powrotowi do szkoły. Możesz tam dokonać zakupów online i tak naprawdę nie wychodząc z domu skompletować całą wyprawkę dla swojego małego ucznia. My kupiliśmy kilka rzeczy, które są u nas w obiegu cały rok, takie jak kredki, farby czy flamastry. Majka wybrała sobie kredki świecowe w kształcie literek, a Wiki dodatkowo postanowiła wypróbować, jak w przygotowywaniu prac plastycznych pomogą jej kredki żelowe. Fajnie jest czasami wyjść poza jakieś ramy i kupując dziecku cokolwiek, zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i komfort użytkowania, ale też na jakość czy czasem nawet wygląd. I tutaj oferta Empiku spełniła wszystkie moje wymagania.
Na koniec wspomnę Ci tylko, że w tej ulotce – Ulotka_plecaki_2018, znajdziesz wszystkie informacje odnośnie funkcjonalności plecaków i tornistrów dla dzieci, czyli jakie plecaki warto wybrać dla swoich pociech, oraz listę kompletnej wyprawki szkolnej, o której powinnaś pamiętać. Taką ulotkę możesz zapisać sobie w formie PDF, albo pobrać stacjonarnie w salonach Empik.

2. Odpowiednie krzesło i prawidłowa postawa podczas odrabiania lekcji

Drugim aspektem profilaktyki wad postawy u dzieci jest dobór odpowiedniego siedziska oraz korygowanie prawidłowej postawy podczas odrabiania lekcji. My od 3 lat korzystamy z krzesełek Stokke, które nadal, pomimo upływu czasu są bardzo praktyczne, rosną z dzieckiem a przede wszystkim niejako „wymuszają” przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia. Dokonując wyboru pamiętaj, by krzesło było dostosowane do wzrostu i wieku dziecka i odpowiednio wyprofilowane. Nie pozostawiaj tej kwestii przypadkowi, dbając o to, by dziecku podczas nauki było komfortowo i bezpiecznie.
Jeśli chodzi o prawidłową postawę pamiętaj proszę o tym, by bacznie zwracać uwagę na to, jak siedzi dziecko (nie dopuszcza się siedzenia np. z podkuloną nogą). Niezwracanie na to uwagi, a co gorsza przymykanie oczu na pewne zachowania, może skutkować utrwaleniem niewłaściwej pozycji i być pierwszym krokiem do powstania wad postawy u Twojego dziecka.

3. Ruch i zdrowe jedzenie

W walce z wadami postawy, tak powszechnymi zwłaszcza wśród dzieci, ogromne znaczenie jest… ruch. Nie myśl, że 2 h WF-u w tygodniu rozwiązują tą kwestię. Co prawda rok szkolny rządzi się swoimi prawami i brakuje czasu na taką aktywność jak latem, ale staraj się pilnować, by Twoje dziecko robiło sobie przerwy od nauki i czerpało z tego, co mamy w przyrodzie najcenniejszego – powietrze i słońce.
Nie bez znaczenia jest też dieta dziecka, która powinna być bogata w białko (niekoniecznie zwierzęce), warzywa i owoce. Dbając o te dwa czynniki, zyskujesz dodatkową pewność, że Twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo, zarówno pod względem fizycznym, ale też umysłowym.

Czasami jednak zdarza się tak, że pomimo naszych najszczerszych chęci, dziecko i tak ma wadę postawy. Czy są to plecy okrągłe, płaskie, czy nawet skrzywienie kręgosłupa, albo problemy na przykład ze stopami. Osobiście z racji swojego zawodu, jestem bardzo wyczulona na wszystkie sygnały świadczące o tym, że zaczyna się problem. I tutaj apeluję do Was, żebyście raz na jakiś czas pokazali się dobremu terapeucie lub skorzystali z pomocy ortopedy, który przyjrzy się postawie Waszego dziecka, a jeśli zauważy cokolwiek niepokojącego, odpowiednio to skoryguje. Każda nieleczona wada postawy negatywnie odbija się na funkcjonowaniu dziecka. Pamiętaj o tym i jeszcze w te wakacje zadbaj najpierw o bezpieczną wyprawkę szkolną dla dziecka, a potem, każdego dnia dbaj o to, by pomimo braku czasu, wygospodarować go dla swojego dziecka tyle, ile potrzebuje.Wpis powstał w ramach współpracy z Empikiem