Nie ma dnia, w którym nie dostałabym od Was wiadomości, jak latem zorganizować czas swoim dzieciom. Chyba ogłoszę się ekspertem od tego, czym zajmować swoje dzieci w wolnej chwili, bo przerabiam to każdego dnia od 6 lat. I powiem Wam po cichu, że cieszę się na wrzesień. Każde moce twórcze, nawet najlepiej zorganizowanej Mamy, kiedyś doznają spadku formy. I o ile jeszcze latem pociągnę to wszystko, to od września, kiedy Wiki pójdzie do zerówki, mam nadzieję trochę odpocząć…

To jednak będzie we wrześniu. Póki co mamy jeszcze ponad miesiąc wakacji. Podczas gdy niektórym przynosi to ulgę, inni popadają w panikę, już po pierwszym tygodniu. Jak mam wypełnić cały ten czas swoim dzieciom Mamalife? Jak mam zabawiać swoje dzieci przez cały dzień bez szkoły i dodatkowych zajęć? Pomóż!

Istnieje wiele pomysłów na nudę. Osobiście wolę, by moja rola przy nudzie dziecka polegała na przygotowaniu środowiska zabawy dla niego, niż na jego ciągłym zabawianiu. Oznacza to chęć stworzenia przestrzeni dookoła dziecka, wypełnionej prostotą, pięknem i interesującymi rzeczami, w które dziecko może się zaangażować. To naprawdę nie jest skomplikowane, co postaram Ci udowodnić właśnie dziś.

To będzie przełomowe lato – mój sposób na letnią nudę i organizacja czasu w domu

Przede wszystkim, by móc lepiej zorganizować dzieciom aktywność w domu, ważne jest, byś zaplanowała przestrzeń, w której się obracają. Tą przestrzenią jest oczywiście pokój dziecka. Zajrzyj do niego i rozejrzyj się wokół. Czy będąc na miejscu dziecka, umiałabyś samodzielnie się w nim odnaleźć? Zacznij od segregacji. Schowaj zabawki, którymi Twoje dziecko bawi się rzadko i wyjmij je za 2 – 3 miesiące, dając im nowe życie. Może wydawać się to zaskakujące, gdy dzieci mówią, że się nudzą, mając tyle zabawek pod nosem, ale czasami są po prostu przytłoczeni wyborami których muszą dokonywać czy bałaganem, który panuje w ich pokoju. Mniej zabawek często jest bardziej wciągające i generuje nowe pokłady kreatywności dziecięcej.

Kiedy już dokonasz segregacji, przyjrzyj się zabawkom, które zostały „pod ręką”? Czy dziecko może samodzielnie do nich sięgnąć i odłożyć je na miejsce, czy wymaga to Twojej pomocy? Dając dziecku taką przestrzeń, w której samodzielnie się odnajduje, ułatwiasz mu zabawę.

Ok. Zrobiłaś porządki. A teraz spróbuj jeszcze raz przyjrzeć się temu, co osiągnęłaś. Czy nadal Twoje dziecko narzeka na domową nudę? Naprawmy to jeszcze raz…

Tworzymy dziecięcą przestrzeń na nudę

  1. Przestrzeń do rozwoju zamiłowań artystycznych

Aby móc przygotować przestrzeń artystyczną dla dziecka, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych. Dla małego dziecka możesz mieć tacę z farbami, pędzel, kubek wody i fartuch. W dodatku kredki, flamastry, papier, pocięte kawałki różnych materiałów i klej.  Możesz też wymieniać artykuły artystyczne przez całe lato, gdy zauważysz, że ich zainteresowanie słabnie. Starszemu dziecku możesz zorganizować przestrzeń do tworzenia z większą ilością elementów. Takie miejsce będzie świetnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu.

  1. Przygotowywanie posiłków

Wiele dzieci uwielbia przygotowywać jedzenie i z pewnością możesz znaleźć mnóstwo zabaw pozwalających przygotowywać dzieciom samodzielnie posiłki. Dziecko cieszy się z nawet tak drobnych rzeczy, jak nalanie mleka do garnuszka czy wsypanie płatków do miski. Ostatnio dziewczynki mają z tym jeszcze więcej frajdy, bo jak kupuję im płatki śniadaniowe to wybieram NESQUIK® ALPHABET, z całym alfabetem literek o wyjątkowym, czekoladowym smaku, właśnie po to, by połączyć dobre śniadanie z zabawą i nauką. Szukanie odpowiednich, potrzebnych do ułożenia prostych wyrazów, to niezła frajda dla dziewczynek przed śniadaniem. Wiktoria układa proste wyrazy, przy okazji pokazując Majce poszczególne literki. W ten sposób Maja uczy się alfabetu, co idzie jej coraz lepiej. Nawet jak nie jedzą płatków, to wyciągają sobie je z szafki i bawią się nimi. Płatki te zawierają 26 liter alfabetu łacińskiego. Jest czego szukać w całej paczce NESQUIK® ALPHABET. I te śniadania nam się przeciągają… Letni SLOW LIFE w dziecięcym wydaniu.

Podczas śniadania, po zabawie, same przygotowują sobie posiłek. Uwielbiają te dni, kiedy pozwalam im zjeść na śniadanie płatki. Gdybym tego nie dzieliła, to jadłyby je codziennie. A ja? Nie mam oporów podawać dziewczynkom płatków, a już na pewno jest to dla mnie świetne rozwiązanie w podróży. NESQUIK® ALPHABET mają czekoladowy smak, a pełne ziarno jest ich składnikiem numer jeden. Zawierają witaminy B3, B5, B6, żelazo i wapń. Sama pamiętam z dzieciństwa właśnie taki smak śniadań. Po całe paczki moich ulubionych NESQUIK® jeździliśmy specjalnie do Makro. To dopiero była wyprawa. A wspomnienia bezcenne…

Chcąc by dziewczynki w te wakacje były jeszcze bardziej samodzielne, przygotowałam dla nich jedną szufladę w kuchni, w której znajdują się miseczki, talerzyki i kubeczki oraz właśnie takie rzeczy jak płatki lub inne produkty, które mogą wyciągnąć sobie same. Rozważ przygotowanie dzieciom takiego miejsca, tak by mogły swobodnie się do niego dostać. Zdziwisz się jak niezależne potrafią być dzieci, kiedy da się im w kuchni zielone światło do działania.

Inne czynności, które z powodzeniem mogą przygotowywać nawet młodsze dzieci takie jak Majka, to obieranie warzyw, krojenie miękkich owoców np. bananów, pestkowanie, rozbijanie jajek, mieszanie potraw. Starsze dzieci mogą robić rzeczy takie jak guacamole lub opiec chleb za pomocą tostera. Jeśli pokażesz dziecku, jak bezpiecznie korzystać z przyrządów kuchennych, może okazać się, że kolejne śniadanie przygotuje ono dla Ciebie własnoręcznie.

  1. Nauka i przyroda

Stwórz dziecku centrum nauki i przyrody. Może to być po prostu mały stolik w pokoju dziecka. Postaw na widoku książki o przyrodzie, roślinach i zwierzętach. Dla mniejszych dzieci obrazkowe, dla starszych proste encyklopedie, rozwijające zainteresowania przyrodnicze. Poza tym pozwól dziecku pobawić się w geologa. Znajdźcie pudełko, do którego będą wpadały skarby z wycieczek np. kamyki, piórka, muszelki, trawa itd. A dodatkowo podaruj dziecku lupę. Zobaczysz sama, że to wciąga na długie godziny.

  1. Rozwój mowy i czytanie

Dobrze zaopatrzony i przytulny kącik z książkami to zawsze wspaniałe miejsce, w którym dziecko może spędzić czas. U nas ostatnio takie miejsce to hamak na balkonie. Położyłam obok kilka książek i kiedy tylko dziewczynki idą na balkon, mają pod ręką fajne pozycje. Czasami siadamy we trzy i czytam im książki, a czasem widzę, jak sięgają po nie samodzielnie i Wiki na podstawie obrazków, opowiada Majce różne historie. Warto mieć pod ręką proste gry, puzzle, kolorowanki obrazkowe, zeszyty do pisania, tak, żeby dziecko mogło samo zająć się sobą, kiedy Ciebie nie ma w pobliżu. A może zaskoczy Cię nową umiejętnością, o której nie miałaś pojęcia?

Leniwe, letnie dni to świetny czas na zabawę z dzieckiem i wspólne działania. Stworzenie kilku obszarów w domu, w których Twoje dziecko może bawić się samodzielnie, pozwoli zająć się sobą, w czasie w którym Ty będziesz mogła naładować letnie akumulatory.
I tego życzę sobie i Tobie z całego serca.

KONKURS

By móc zachęcić Cię jeszcze bardziej do rozbudzania kreatywności u swojego dziecka właśnie latem, i pomóc mu nauczyć się alfabetu razem z płatkami NESQUIK® ALPHABET, mam dla Was konkurs.

  1. Wylosujcie 3 literki z paczki płatków NESQUIK® ALPHABET.
  2. Wymyślcie na ich podstawie kreatywną opowieść. Niech każda literka będzie początkiem nowego słowa.
  3. Zdjęcia literek oraz historię dodajcie w komentarzu właśnie TU.

Do wygrania: karty podarunkowe o wartości 500 zł na artykuły dziecięce oraz zestawy składające się z paczek płatków NESQUIK® ALPHABET.

Szczegóły konkursu i regulamin znajdziecie TUTAJ.

Powodzenia 😊

Partnerem wpisu jest marka NESQUIK® ALPHABET