Co prawda ten problem nie dotknął mnie osobiście, ale w mojej rodzinie takowy występował. Pamiętam, że rodzice długo szukali przyczyny i choć udało się ją znaleźć i opanować i z czasem zupełnie minęło, to jednak wymagało to trochę poświęconego czasu. I zrozumienia.

Kiedyś jedna z Was poprosiła mnie o radę w tej kwestii, ale nie ukrywam, że nie bardzo wiedziałam jak jej pomóc, poza tym, co przeczytałam w internecie. Ciężko wypowiadać się na temat, o którym wciąż niewiele sie wie. Niemniej zdaję sobie sprawę, że akurat TEN problem jest dość częsty i nadal mówi się o nim mało, tak jakby był to temat TABU. A nie jest. Kiedy więc zostałam zaproszona do wzięcia udziału w akcji edukacyjnej, z okazji obchodzonego w tym roku 30 maja – Światowego Dnia Moczenia Nocnego, postanowiłam się w nią zaangażować, mając świadomość, że tych kilka informacji może się przydać każdemu z nas.

Moczenie nocne – co to jest, jak często występuje i jakie są jego podłoża?

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata). Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Byc może z obawy przed nazwaniem problemu … Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna. I tak właśnie zrobili moi rodzice, gdy ten problem pojawił się u nas w domu. Najpierw odwiedzili lekarza pierwszego kontaktu, a wizyty u specjalisty okazały się wskazane. Jednym z nich był psycholog. U „nas” problem okazał sie mieć podłoże psychologiczne, które zdarza sie dość rzadko. Innymi przyczynami mogą być czynniki genetyczne lub fizyczne (najczęściej), albo mix wszystkich. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.

5 Faktów które powinnaś znać!

 

 

Pamiętajmy, że problem moczenia nocnego, dla dziecka może być bardzo stresujący i jest. Wypowiadanie zdań w stylu: „Znów się zmoczyłeś, jak dzidziuś”, albo „Taki duży, a sika w majtki” nie pomoże, a wręcz zaszkodzi jego psychice. Jeśli problem ma podłoże fizyczne, dziecko samo z siebie się nie uleczy. Potrzebna jest pomoc, a nie zamiatanie sprawy pod dywan w nadziei, że a nuż minie samo. A nawet jeśli miałoby minąć, wizyta w lekarza nie zaszkodzi. Wręcz na odwrót. Rozwieje wątpliwości i nakieruje na odpowiednie tory. 

Więcej informacji na temat moczenia nocnego, listę specjalistów oraz konkretne porady, odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania znajdziesz na stronie suchyporanek.pl