Temat olejów w diecie dziecka nie jest tak szeroko promowany, jak wprowadzanie ich do diety osób dorosłych. A szkoda. Mamy ich tak wiele, o różnorodnych właściwościach leczniczych, że warto wprowadzić je na stałe do menu naszych dzieci.

Moje dziewczynki piją oleje od 1,5 roku, w miarę regularnie (z przerwani 2 – tygodniowymi, raz na 2 miesiące) Spożywamy je podawane na łyżeczce, raz dziennie. Aktualnie w lodówce mam 4 rodzaje olejów, które stosuję na zmianę.

Jakie oleje podaję dziewczynkom?

 1. Olej konopny.Olej konopny tłoczony na zimno, nieoczyszczony jest bogatym źródłem kwasów omega-3, 6 i 9, które stanowią ok. 75% oleju. Zawiera duże ilości witamin: E, D, A i K oraz fitosteroli, fosfolipidów, chlorofilu i składników mineralnych. Działa przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
 2. Olej lniany LenVitol – kupowany w aptece, prosto z lodówki.
  Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 zawarte w oleju lnianym są cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej u dzieci. Ponadto wspomaga procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układy pokarmowego (podanie oleju na czczo rano, powoduje rozmiękczenie stolca).
 3. Olej z czarnuszki. 
  Wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe. Zawiera dużą ilość niezbędnych dla funkcjonowania organizmu NNKT (ok. 1% omega 3, 58% omega 6 i 25% omega 9). Zawiera także spore ilości witaminy A, C oraz E oraz biotynę, sterole i mikroelementy.
 4. Olej z pestek dyni.
  Olej z pestek dyni jest polecany przede wszystkim na pasożyty, a także na schorzenia  układu moczowego.Te 4 oleje mam w lodówce i podaję je na zmianę swoim dzieciom każdego dnia. Może właśnie ich regularne stosowanie chroni nas przed infekcjami. Kiedy zaczyna nas coś łapać stawiam na olej konopny i olej z czarnuszki, choć konopny jest bardzo przyjemny w smaku (orzechowy) i dziewczyny piją go naprawdę chętnie.
  Jeśli chodzi i zatwardzenia, generalnie każdy olej podany na czczo wpływa na lepsze wypróżnianie. W przypadku problemów ze stolcem warto zacząć regularnie spożywać oleje.
  Ogólnie warto zacząć to robić.
  1 mała łyżeczka dziennie potrafi działać cuda!

Ps. Stosowanie olejów skonsultowałam z lekarzem pediatrę, dostając zielone światło.

A Ty stosujesz oleje tłoczone na zimno w diecie swoich dzieci?