Życie w naszym Opolu płynie nam wolno i przyjemnie. Ponieważ mieszkamy w bloku, który nie posiada własnego placu zabaw, często jesteśmy zmuszeni wybywać gdzieś dalej. A to osiedle obok, a to okolice górki, przy której tętni życie każdego dziecka w Opolu. No i oczywiście nasze słynne Bolko. To tam przebywamy najczęściej. Klimat tego miejsca pokazałam Ci np. w TYM wpisie. Jest naprawdę bajkowo. Prawda?

Na co dzień staram się dbać o zdrowie moich dzieci, w takim stopniu, na jaki mam na to wpływ. Codziennie dokonuję świadomych wyborów, co do jakości spożywanego jedzenia, picia, czy stylu życia. Dlatego nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo się wkurzyłam, kiedy nagłówki wszystkich znanych lub mniej znanych brukowców, krzyczały jednogłośnie: „Twoje dziecko pali fajki! 3 papierosy dziennie.” Tak. Tak. Nie tylko moje, ale Twoje też. A wszystko to za sprawą tak popularnego teraz smogu. Skubaniec. Wybił się. Pytanie tylko – dlaczego naszym kosztem?

Smog 

Chyba wszyscy wiemy co to jest. Smog to dym, który w swoim składzie zawiera szkodliwe związki chemiczne między innymi tlenek azotu i tlenek siarki oraz PYŁ zawieszony PM10 i PM 2,5. Wystarczy, że wygooglujesz sobie, czym jest smog, a informacji będziesz mieć tak wiele, że nie będziesz wiedzieć na czym zawiesić oko. Jedno jest pewne – to nas truje! Tak wiem, nas truje wszystko. Zgadzam się. Żyjemy w czasach, w których niczego nie można być pewnym, no chyba, że wyhodowałaś to na własnej glebie. Wtedy „wiesz co jesz„. A tak? Przykro mi. Zawsze znajdzie się jakiś haczyk. Ale do rzeczy.

Zaczął się sezon grzewczy, który co roku wygląda tak samo. Tysiące Polaków wrzuca do pieca, z racji swoich skromnych środków finansowych lub zwykłego wi-dzi-mi-się co popadnie. I to nie jest problem tylko dużych miast i śląsko – krakowsko – warszawskiej aglomeracji. To również problem małych wiosek, położonych gdzieś na skraju zaśnieżonych lasów. Lasów, do których uciekamy, w nadziei na to, by odetchnąć pełną piersią … tymczasem okazuje się, że i w takich warunkach nasze dzieci palą. 3 papierosy dziennie. Razem z nami.

venta-8

Wiem, że znajdą się tacy, którzy będą próbować przekonać mnie, że przesadzam. Ale wystarczy zauważyć, że górskie miejscowości jak na przykład Zakopane, w sezonie są tak zanieczyszczone, że nawet nie pomaga tam górskie powietrze. Przypadek? Nie. To tam górale palą najwięcej. Czym? A któż to wie? A najlepszym dowodem na to, że smog naprawdę może być problemem w miejscowości, w której mieszkasz, był robiony ostatniotest płatka kosmetycznego, który masowo robili Polacy. Zrobiłam również ja. O co chodzi. To proste. Wystarczy założyć na rurę odkurzacza płatek kosmetyczny i wciągać powietrze przez 5 min. Ja swój test powtórzyłam na dworze, w salonie i  w salonie po włączeniu Venty (działała 20 minut, nim zaczęłam test) – oczyszczacza powietrza. Tak wyglądał mój wynik (od lewej dwór – salon – salon z oczyszczaczem).

nowe-1-2279

To pokazało mi, że o ile tragedii w Opolu nie ma jeśli chodzi o jakość powietrza, o tyle jego poprawa w mieszkaniu jest możliwa właśnie dzięki oczyszczaczowi powietrza. Pisałam Ci o nim więcej TUTAJ. Zastosowanie go zmniejszyło dolegliwości Wiktorii, która dostawała ataków kaszlu w nocy. Pytacie mnie, czy coś się poprawiło w tym zakresie na przełomie miesiąca od ostatniej recenzji. Otóż TAK. Odkąd mamy Ventę i włączamy ja na noc w pokoju dziewczynek, epizodów nocnego kaszlu ze świecą szukać. Poza tym Maja nie ma zaczerwienionych spojówek, a to też był u nas problem. Dziewczyny są alergiczkami i chyba wszystko zaczyna się od domowych roztoczy … Sama odnoszę wrażenie, że kiedy przewentyluję powietrze w sypialni przed snem śpi mi się lepiej. Zazwyczaj otwieram okno, tylko, jak na dworze powietrze gorsze niż w domu, to czy ten zabieg, w sezonie grzewczym ma sens? … Wątpliwe. Dlatego wentyluję Ventą.

venta-7venta-4

Z utęsknieniem czekam na wiosnę. Na podmuch wiatru i ten czas, kiedy nie będę musiała przed wyjściem z domu zastanawiać się, czy to nam zaszkodzi, czy możemy iść śmiało. Z przerażeniem obserwuję, jak wiele z Was, mieszkających w dużych miastach, nie zabiera dzieci na spacer, w obawie przed smogiem. Nie dziwie się. Kto by chciał, by jego dziecko było palaczem. Tymczasem ten problem ciągle istnieje, a z roku na rok zamiast znikać, odnawia się ze zdwojoną siła. Czy jest rozwiązanie? Z pewnością jest. Tylko dla osób na stanowiskach, jest za pewne zbyt kosztowne.

Rozwiązanie? Zacznij od siebie

Co możemy zrobić MY? Jeśli masz domek, nie pal byle czym. Uświadom sobie, że nasze zdrowie musi być w naszych rękach. Wiesz, że ktoś pali śmieciami, plastikiem? Rodzina? Znajomi? Porozmawiaj, uświadom. Znajdźcie wspólne rozwiązanie. Może warto to zgłaszać gminie? Może warto w ostateczności walczyć, by Państwo w sezonie dawało ulgę na „lepsze paliwo„? Skoro dają 500 plus, to może to, rozwiązałoby problem choć w ułamku procenta?

To takie luźne myśli o poranku, kiedy siedzę w domu i patrzę na tę aurę unoszącą się nad miastem. Dziś zostaniemy w domu. Włączę Ventę i pobawimy się na podłodze. Dziś nie ulepimy Bałwana. Nie wyjdziemy na sanki … Oby jutro było lepiej … Oby.

Więcej informacji o oczyszczaczu powietrza znajdziesz TUTAJ, dla wszystkich osób zainteresowanych zakupem urządzenia Venta, firma przygotowała specjalny rabat 10 %, obowiązujący 5 miesięcy. Rabat dotyczy wszystkich artykułów, które znajdziesz TUTAJ.
Kod rabatowy na hasło „mamalife.pl

venta-6venta-2venta-5venta-3