Wychowałam się w domu z mamą, która poświęciła nam na starcie wszystko. Moi rodzice wychowywali się w domu, w którym to właśnie mama, prócz rezygnacji z własnej kariery i marzeń, oddawała im ostatni kęs chleba. Tak to już jest, że pokazując swoją ofiarę, pokazujesz jak bardzo kochasz. Dla dziecka gotowa jesteś na każdy krok, byleby było ono szczęśliwe. Na pierwszym miejscu jest zawsze rodzina, a na drugim Ty. Ale … Czy tak to naprawdę powinno wyglądać?

Jak postrzega się współczesną matkę?

Jeśli kobieta zdecyduje się pójść do pracy, zamiast uczestniczyć w ważnym szkolnym przedstawieniu córki, jest ona postrzegana jako egoistyczna. Jeśli zdecyduje się obejrzeć pół godziny tandetnej telewizji zamiast szorowania podłóg jest postrzegana jako leniwa. Generalnie wygląda to tak, że jeśli kobieta poświęca się dla rodziny to znaczy, że kocha, a jeśli znajduje czas dla siebie, to jest niewrażliwa i samolubna. Trochę to smutne, że aby być prawdziwa Matką Polką musisz dokonywać wyborów. Mimo wszystko postanowiłam zaryzykować i napisać, że …

To wszystko to bzdury!

Kobieto! Mamo! Usłysz mnie teraz. Znajduj czas dla siebie. Tylko dla siebie. Tak często jak się da.  Jest to konieczne dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz dobrego samopoczucia. Czasami rezygnacja z siebie jest jedyną opcją, bo życie pisze różne scenariusze. Ale czasem decydujemy się poświęcić własne szczęście tylko dlatego, że powiedziano nam, że jest to jedyny, słuszny i właściwy sposób na życie. W rzeczywistości jednak, dzieląc czas i  biorąc jakąś jego część dla siebie, stajemy się lepszym człowiekiem, lepszym partnerem i lepszym rodzicem. To naprawdę działa. Pamiętaj proszę, że za swoje poświęcenia, nikt nie da Ci nagrody pod koniec Twoich dni. Nikt nie zamierza podarować Ci orderu za nienależną dbałości o siebie ze względu na wychowywanie dobrych dzieci. A jeśli mi nie wierzysz, to spójrz na swoich rodziców. Czy każdego dnia dziękujesz im za wychowanie, czy może zapominasz o tym i skupiasz się na … swoim macierzyństwie? Za paręnaście lat Twoje dzieci też o tym zapomną … Masz tylko jedno życie i aby móc je przeżyć i wychować swoje dzieci na szczęśliwych ludzi, musisz zadbać nie tylko o nie, ale również o siebie. 

Łatwo powiedzieć …

Ok. Dajemy z siebie wszystko każdego dnia, i to, w skrócie, jest męczące. Bycie rodzicem wymaga poświeceń. Decydując się na dziecko, wiedzieliśmy, że będzie ono ograbiać nas ze znacznej ilości czasu każdego dnia. Ale nie znaczy to, że mamy z tego czasu rezygnować w ogóle.  Mamy najtrudniejszą pracę na świecie i najzwyczajniej w świecie potrzebujemy raz na jakiś czas porządnego urlopu. Nie koniecznie macierzyńskiego. A teraz pomyśl? Kiedy ostatnio porzuciłaś myśli krążące wokół domu i pomyślałaś o tym, żeby choć na paręnaście minut być egoistką?

Co zatem robić?

Nie wstydź się prosić innych o pomoc. Nie wstydź się mówić o swoich potrzebach. Nie miej wyrzutów sumienia. Nie żyj myślą, że żyjesz tylko dla dzieci. Posadź czasem swój tyłek w samochodzie, zamów sobie na stacji kawę i zrób coś dla ciebie . I rób to często. 

A tymczasem, co powiesz na to, bym to ja rozpieściła Ciebie cudowną torbą od LaMillou? Właściwie to rozpieści Ciebie sklep Little Star, który dba nie tylko o dzieci, ale również o Mamy. Obserwuj mój profil na Fb właśnie TUTAJ, bo konkurs tuż, tuż … a nagrody zacne. Torba, organizer i 3 króliki … Będzie się działo 🙂 

worek-001worek-004worek-007worek-010worek-013worek-006worek-009