Odkąd pamiętam bałam się kleszczy. Sama miałam w  życiu raz – jako dziecko i do dziś pamiętam jak lekarz usuwając go powiedział „kleszcz to samo zło„. I tak zostało. Kleszcze dla mnie to było to, czego co roku bałam się ja i reszta mojej rodziny, choć za bardzo nie wiedzieliśmy czego mamy się bać. Brak internetu, słaby dostęp do informacji sprawiał, że strach mieszał się z niewiedzą. I mimo wszystko żyło się lżej. Dziś sama jestem mamą i mówiąc szczerze nie pamiętałam o kleszczach do momentu, gdy dwa dni temu u Wiki znalazłam tego małego pasożyta. Odżyły stare wspomnienia, słowa lekarza i pojawił się nowy strach. Tym razem świadomy, bo naprawdę jest się czego bać. Kleszcz u dziecka paraliżuje bardziej niż u dorosłego….

Kleszcz u dziecka, a borelioza

„Borelioza, inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest stosunkowo nową chorobą – rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki. Borrelia może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.” *

Tyle teorii. Czas na praktykę. Od dwóch dni przeczesywałam internet wzdłuż i wszerz by dowiedzieć się co robić w sytuacji gdy moje dziecka ma kleszcza. Temat na czasie, bo przed nami całe lato, a latem zagrożenie jest największe. To jak? Chętna na mały poradnik zdrowia?

8 rad o których warto pamiętać, gdy dziecko ma kleszcza

1. Unikajcie spacerów wśród polan z odsłoniętymi nogami w godzinach rannych i popołudniowych. W tych porach kleszcze żerują najbardziej. Lubią klimat wilgotny, niezbyt kochają słońce.

2. Kleszcze nie skaczą. Nie spadną Ci na głowę z drzewa. Wejdzie na Ciebie (a dokładniej zahaczy się, jeśli przejdziesz obok trawy na której siedzi) gdy wyczuje Twój przyjemny zapach potu i powędruje sobie tam gdzie skóra jest cienka, wilgotna i odpowiednia dla niego by się wbić, Nawet jeśli ta wędrówka będzie od nóg do głowy.

3. Na spacer wybieraj jasne ubrania. Na nich najlepiej dostrzeżesz kleszcza, który jest czarny. Tak! Kleszcz może znajdować się na ubraniu i w odpowiednim momencie z niego zejść. Dlatego po spacerze wytrzep porządnie ciuchy w których byliście. A najlepiej wrzuć do pralki i starannie obejrzyj całe ciało – nawet pępek!

4. Nie zapomnij o wieczornej kąpieli. Tak. Zdarzyło nam się być tak długo na dworze, że dzieciaki padały jak muchy w aucie. Wtedy wyciągaliśmy je i kładliśmy do łóżka. Bywało, że nie umyłam Wiki bo nam się nie chciało. Zdarzyło się. Teraz oglądam całą rodzinę w wannie lub na śpiocha. ALE OGLĄDAMUwaga – kąpiemy po obejrzeniu ciała, nigdy na odwrót! 

5. Widzę kleszcza u dziecka! Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój. Jeśli umiesz go usuwać – usuń i zdezynfekuj miejsce jego żerowania. Nigdy na odwrót. NIGDYDezynfekcja kleszcza, który bytuje, polewanie go masłem itd powoduje, że kleszcz wymiotuje, a stąd do zakażenia droga krótsza niż Ci się wydaje. Warto mieć przy sobie kleszczołapki, które możesz kupić chociażby na stronie www.domowelaboratorium.pl –  TUTAJ. Zestaw do usuwania kleszczy to świetna propozycja dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w usuwaniu kleszczy, a chcą być zawsze zabezpieczeni na wypadek nagłej sytuacji, w której trzeba kleszcza wyjąć. Składa się z pęsety, wacika nasączonego alkoholem oraz zestawy plastrów. Idealny w podróży, a kieszonkowe wymiary sprawiają, że będzie świetnym zestawem na każdą wycieczkę – do lasu, na łąkę, w góry.

Jeśli nie umiesz usuwać kleszcza u dzieci albo się boisz – jedź do lekarza. Wyjmą go albo w przychodni albo w szpitalu. Nas odsyłali w 5 placówkach. W ostateczności pomógł znajomy lekarz neurochirurg, który akuratnie był na oddziale. Boguś – dzięki!

6. Wyciągniętego kleszcza oddaj do badania. Cóż – za badanie się trochę płaci. Ja zostawiłam w laboratorium 130 zł. Czemu zbadałam kleszcza? Dla spokoju. Jeśli był zdrowy – będę spokojna. Jeśli był chory – będę czujna. Borelioza może zaatakować po latach.

7. Brak rumienia nie oznacza braku choroby. Rumień zawsze oznacza, że doszło do zakażenia. 

8. Kleszcz u dziecka, a antybiotyk profilaktycznie? NIE. ***** Czemu? Jeśli osobnik był zdrowy katowanie dziecka antybiotykiem przez 3 tygodnie mija się z celem. Ba. To, że kleszcz był chory nie znaczy, że zachorowało dziecko. Oczywiście zagrożenie zwiększa się w miarę upływającego czasu, dlatego tak ważna jest szybka interwencja. U nas od momentu wejścia na Bolko, gdzie Wiki złapała kleszcza do momentu wyciągnięcia go minęły 3 godziny. To lepsze niż 24. Ale … powiadają też, że czas nie gra roli. Może zdarzyć się, że kleszcz się wbił i popluł czym mógł. Może dojść do zakażenia zaraz po incydencie. Ciężko określić. Póki co wierzę, że im szybciej tym lepiej. Ps. Konsultowałam tę teorię z kilkoma lekarzami – każdy mówi co innego. Cóż – chyba zaufam intuicji 🙂

8. Warto zbadać się po 4-6 tygodniach od ugryzienia, pod kątem ewentualnego zakażenia. Dla pewności.

Specjalnie nie poruszyłam kwestii odstraszaczy w postaci gotowych sprayów, bo wyczytałam, że działają na wszystko, tylko nie na kleszcze, ale … w sumie jeśli wabi ich pot, to za pewne musi być jakiś zapach, którego nie lubią. I tak doszukałam się, że nie przepadają za :

– czosnkiem – ząbek przed spacerkiem? 🙂

– zapachami: goździkowym, paczulowym, cytronelowym, migdałowym, miętą pieprzową i trawą cytrynową, tymiankowym, szałwiowym. Co ważne, zanim użyjemy któregoś z olejków powinniśmy rozcieńczyć go z olejem roślinnym. 5 kropelek olejku rozcieńczamy w około 50 ml oleju. Taką mieszanką smarujemy ciało, a już na pewno miejsca, gdzie wydalany pot jest najbardziej intensywny *

– Zioła, które powinny odstraszyć kleszcze, oraz inne owady to między innymi: rozmaryn, tymianek, szałwia, suszona lawenda, melisa lekarska, suszony eukaliptus i geranium. Przygotowujemy w atomizerze miksturę – zaparzone zioła mieszamy z sokiem z cytryny. Zabieramy na spacer i psikamy ile się da 🙂

– ziele wrotyczu – niedoceniane ziele rosnące na polskich łąkach – odstrasza muchy, komary, kleszcze i pasożyty. Masz ogródek? Posadź wrotycz. Z niego można zrobić również odwar i spryskiwać się przed wyjściem z domu. Zapach podobny do kamfory odstrasza szkodniki! W ogóle wrotycz ma mega właściwości i warto o nim poczytać, choć teoretycznie jest zakazany w UE.

 witaminą B. Dokładniej chodzi o to, że witaminy z grupy B zmieniają zapach naszego potu, a takowy charakterystyczny odstrasza kleszcze. Dla dorosłych wersja piwna przed spacerkiem może być ok, dla dzieci – muszę poszukać głębiej 🙂

– CZYSTEK – pijąc go stajesz się „niewidzialna” dla ślepego kleszcza. Możesz też zaparzyć go, wlać do atomizera i spryskać całe ciało przed spacerem. Zdecydowanie nasz HIT, od dwóch dni. Pijemy 2 razy dziennie

Nie przemawia do mnie gdy ktoś uważa, że panikuję, widząc kleszcza u dziecka. Gdy ktoś mi mówi, że miał w życiu 30 kleszczy i żyje. Jasne. Też miałam. Jednego. Mam się dobrze. Ale boreliozę przenosi 10-20 % kleszczy z całej populacji i jeśli spotka mnie lub moją rodzinę ten jeden, który nie należy do pozostałych 90 % to może być problem. Ten problem może wystąpić po miesiącu, dwóch, ale też po roku lub po 10 latach. Czujnym warto być. Bo gdy w grę wchodzi zdrowie – a nie ma dla mnie nic bardziej cennego – warto zrobić co w swej mocy by je zatrzymać.

Udostępnij proszę ten wpis. Teraz jest szczególnie ważny! Życzę Wam tego, by żaden kleszcz Was nie spotkał  na swej drodze 🙂

Byle do zimy Kochane …

***** – każdy przypadek kleszcza u dzieci jak dla mnie WYMAGA konsultacji z LEKARZEM!