Żeby Mama działała i trzymała pion przez całe życie i aby nie wysiadła jej bateria, tudzież, żeby wszystkie elementy jej całości były sprawne i by nie wymagała naprawy, a jedynie cykliczną konserwację, w postaci, nie wiem sama, może jakiś wakacji na wypasie raz na pół roku … no dobra, raz na rok, nie wymagajmy zbyt wiele, wystarczy, że każdy domownik będzie przestrzegał jej instrukcji obsługi
Nie jest ona skompliowana. 
W zasadzie parę prostych detali do zapamiętania. 
Ale gwarantuję.
Ich znajomość jest niezbędna, by Mama nigdy się nie popsuła. Nie zgorzkniała. Nie zżółka, nie zapchała się niestosownymi emocjami. 
Zresztą zobacz sama …

1. Mamie należy każdego dnia mówić, że się ją kocha. 
2. Mamie z rana wystarczy lekkie śniadanie i porządna kawa. Bez kawy Mama nie ruszy. Jest bowiem jak włączona pralka bez kapsułek na pranie. Może i chodzi, ale ubrania nigdy nie będą czyste. Bez kawy Mama może i funkcjonuje, ale jakość tego funkjonowania wynosi marne zero. 
3. Mama nie lubi się powtarzać. Co najwyżej lubi powtarzać picie kawy. Po trochę, po łyku. 24 godziny na dobę.
4. Mama najlepiej wie, co lubią jej domownicy. Nawet jeśli im nie smakuje, Mamie powinno się powiedzieć „To jest pyszne!”. Mama i tak wie, że tego nie da się zjeść. Zamówi pizzę. Każdemu wyjdzie to na dobre.
5. Mama lubi mieć czysto. Ale lubi mieć też odrobinę wolnego. Nie należy mówić Mamie, że „coś się wylało”. Ona to widzi, ale przymknie na to oczy, do momentu, do którego nie znajdzie sił, by to pozmywać. Najprawdopodobniej do kolejnego łyka kawy. 
6. Mama lubi zabawę. Najlepiej na kanapie z kieliszkiem wina w dłoni. 
7. Mama wcale nie ładuje się na stojąco. Mama potrzebuje snu. Bez snu Mama jest jak pęknięta dętka. I nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej. A jeśli nie wierzycie, spróbujcie nie spać całą noc i rano iść do pracy. Da się? Chyba tylko z kawą w dłoni … może dzień, może dwa. Po miesiącu Mama potrzebuje już nie konserwacji co pół roku, ale co tydzień. Zdecydowanie lepiej jest dać się Mamie wyspać. 
8. Mamę trzeba lubić. Nawet jak się jej lubić nie da. A kochać? Wróc do punktu nr. 1. Lubić nie trzeba, ale kochać ją to mus. 
W końcu Mama jest najlepszą Mamą pod słońcem, prawda?

Instrukcja obsługi Mamy nie jest skomplikowana. 
8 punktów wyuczonych na pamięć i obiecuję Wam, że Mama będzie hulała jak szwajcarski zegarek. 
Od rana, do nocy. 
Z napędem miłości. Bo Mama to takie stworzenie, że z miłości zrobi wszystko. 
I nawet jak się komuś instrukcja obsługi zagubi, to Mama może i da radę. 
W końcu można żyć samym powietrzem, prawda?