Ten przepis na pozór może wydawać się skomplikowany, ale mówię Ci – tu nie ma żadnej filozofii, więc mam nadzieję dotrwasz do końca, a potem zabierzesz się do pracy. Ja całą porcję robiłam z Wiki wczoraj wieczorem, a skończyłyśmy o 23. Chciałam działać sama, ale gdy córka spytała mnie co robię i dowiedziała się, że płatki do mleka, powiedziała, że tego przegapić nie może, bo przecież „nigdy nie robiłam z Tobą płatków„. Ano. Przepis wisiał w moim przepiśniku już od dawna, ale czekał na swoją kolej. Doczekał się.

Jak smakują domowe płatki?

nowe-29nowe-27nowe-26

Skłamałabym, gdybym powiedziała Ci, że są identyczne co oryginał. To takie połączenie herbatników z płatkami. Są chrupiące, fajnie smakują bez mleka, ale z mlekiem są równie smaczne. Przede wszystkim są zdrowe, bo wiesz, co tam wpakowałaś. A przepis jest banalnie prosty i mam nadzieję uda mi się zainspirować Cię do zrobienia podobnych w domu. To jak? Chętna?

Domowe kakaowe płatki do mleka

nowe-23

  • 350 g mąki orkiszowej lub pszennej
  • 20 – 30 g kakao
  • 100 – 120 g cukru
  • 2 łyżeczki sody
  • łyżka miodu
  • szczypta soli
  • 80 g miękkiego masła
  • 125 ml maślanki

Wszystkie składniki prócz maślanki umieszczasz w mikserze i mieszasz. Następnie dolewasz maślanki do uzyskania plastycznej masy. Masę wałkujesz cienko, a następnie przy pomocy noża lub okrągłego nożyka do pizzy kroisz na malutkie kwadraty. Kwadraciki układasz na blaszce wyłożonej pergaminem i pieczesz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku – 9 minut. Studzisz i … zajadasz! Tak zrobione płatki umieść w pojemniku i wykorzystaj w ciągu tygodnia. Tylko, czy aż tyle się ostaną? … wątpliwe 🙂

Tak samo zrobiłam płatki z cynamonem, ale zamiast kakao, dodałam 2 łyżeczki cynamonu i sproszkowaną wanilię. U mnie konieczne okazało się dosypanie odrobiny mąki. W sumie upiekłam 7 blaszek płatków. Mam w planach zrobienie wersji czekoladowej z czekoladą, a nie kakao i jak się uda – dam Ci znać!

To co? Kiedy robisz domowe płatki? Bo ja kolację mam gotową 🙂 

A jutro pochrupię do kawy … i też będzie doskonale! A co!

nowe-22nowe-30nowe-31nowe-32nowe-33