Wiele razy słyszę, że jestem spokojną Mamą i ciężko jest mnie wyprowadzić z równowagi. A to wcale nie prawda. Bywają sytuacje, kiedy zachowuję spokój, podczas gdy inni mówią, że na moim miejscu już by ich dawno trafiło, ale czasami ciężko mi kontrolować swoje emocje. Zwłaszcza, kiedy przygniata mnie samodzielne rodzicielstwo…
Dziewczynki mają w sobie ogrom energii, są momentami za głośne i zbyt frustrujące. Kiedy ich energia zderzy się z moim kiepskim nastrojem, potrafię krzyknąć, choć później okropnie tego żałuję…
Nie jestem idealną Mamą.

Często szukam sposobów na „spokojne rodzicielstwo”. Czytam. Myślę. Co zrobić, żeby w sytuacjach, nazwijmy je – kryzysowych – zachowywać spokój, który pomoże im być równie spokojnymi dziećmi, umiejącymi kontrolować swoje emocje. To trudna sztuka, ale warto ją ćwiczyć i praktykować do skutku. Tak myślę.

I tak oto ostatnio znalazłam fajny artykuł na BS, gdzie opisano 20 najlepszych zdań, które warto mówić dzieciom, gdy zaczynają się złościć.

Stało się to dla mnie inspiracją do ciągłego rozwoju. Do tego by być lepszą Mamą. Może te słowa zainspirują również Ciebie? I pomogą Ci przeżywać bunt dziecka, niezależnie od wieku w jakim jest, ze stoickim spokojem? Byłoby cudownie…

18 zwrotów, które warto powtarzać dzieciom, kiedy się buntują.

  1. „Możesz się martwić”.

Nie należy tłumić emocji, nawet tych brzydkich. Mówiąc do dziecka: „Masz prawo czuć się zdenerwowanym” lub „Dobrze jest czasami to wszystko z siebie wywalić” uznajesz, że jego emocje są dla Ciebie ważne i są czymś całkiem naturalnym.

2. „Może chciałbyś się wykrzyczeć?”.

Czasami mam ochotę będąc złą, wyjść i się wykrzyczeć. Rzadko kiedy to praktykuję, ale to działa. Możesz zaproponować to dziecku – niech krzyknie kilka razy, żeby pozbyć się złych emocji. Może poskutkuje?

3. „Wyglądasz na smutnego”.

Czasami trudno jest dziecku zrozumieć, dlaczego jest zdenerwowane, ponieważ samo nie potrafi wyrazić swoich uczuć w słowach. Chociaż nie możesz założyć, że wiesz, jak się czuje Twoje dziecko, zawsze możesz spróbować mu to zasugerować. To pomoże mu oswoić swoje emocje.

4. „Kiedy rzucasz zabawkami, myślę, że nie lubisz się nimi bawić. Czy o to chodzi?”

Zamiast krzyczeć „Przestań rzucać przedmiotami”, spróbuj pomóc swojemu dziecku komunikować swoje uczucia. Używając tego wyrażenia, pokazujesz mu swoją perspektywę, a także zachęcasz go do przedstawienia swojej własnej.

5. „Upadłeś, a kolano krwawi. Ojej!”.

Zamiast rozpraszać lub minimalizować ich uczucia, mówiąc: „Wstań. Nic ci nie jest”, lepiej pomóc dziecku zrozumieć jego uczucia. Jak nauczy się rozumieć te małe, będzie umiało rozumieć te wielki.

6. „Możesz się złościć, ale nie pozwolę ci kogokolwiek bić”.

Próbowanie zrozumienia dziecka jest niezwykle ważne, ale należy również ograniczyć sposób wyrażania jego uczuć, zwłaszcza jeśli chodzi o przemoc. Zamiast ostrzeżenia „Nie waż się mnie uderzyć!”, daj to wyraźny komunikat, że istnieje różnica między emocją, a sposobem jej wyrażenia. Mów mu, że emocje są w porządku, ale nie bicie.

7. „To, jak się teraz czujesz, nie będzie trwało wiecznie. To minie i wkrótce poczujesz się lepiej”.

W momencie, kiedy emocje mogą być obezwładniające, Twoje dziecko może myśleć, że to koniec świata. Mówienie mu, że to minie, przypomina mu, że wszystko będzie lepiej.

8. „Pójdę teraz usiąść na kanapę i jestem tam dla Ciebie. Kiedy zechcesz – możesz w każdej chwili przyjść i się przytulić”.

Nawet dziecko czasami potrzebuje po prostu trochę swobody. Jeśli Twoja oferta pomocy zostanie odrzucona, możesz dać mu znać, że dajesz mu czas, którego potrzebuje, ale nadal jesteś w pobliżu, jeśli będzie tego pragnął.

9. „Czego możemy się z tego nauczyć?”.

Zachęcanie dziecka do poznawania siebie poprzez naukę na błędach jest czymś pozytywnym, co można osiągnąć właśnie dzięki napadom złości. Zachęcaj dziecko do wyciągania wniosków z jego zachowania. To świetna lekcja na przyszłość.

10. „Czy chciałbyś go zapytać, czy możesz później pobawić się tą zabawką? A teraz możesz zrobić to”.

Kiedy twoje maleństwo chce zabawki, którą bawi się inne dziecko, możesz pomóc mu poradzić sobie z uczuciami, proponując alternatywę. Dajesz mu w ten sposób znać, że nadal może uzyskać to, czego chce ,o ile postara się to zrobić we właściwy sposób. Lub że istnieją inne podobne rzeczy, które są dostępne dla niego.

11. „Widzę, że nie umyłeś zębów. Czy chcesz najpierw umyć zęby Elmo, czy swoje?”.

Małe dzieci miewają napady złości, aby przejąć kontrolę nad swoim otoczeniem. Dając im wybór, dajesz im jakąś kontrolę, a z kolei możesz utrzymać sytuację pod kontrolą. Proste, prawda?

12. „Jesteś bezpieczny”.

Dzieci mogą zachowywać się źle ze strachu przed czymś. Utwierdzaj dziecko w tym, że zawsze jest bezpieczne.

13. „Nie jesz jedzenia. Co możemy zrobić, aby to jedzenie było pyszne? ”

Walka o jedzenie przy stole może być codzienną torturą. Kuszące jest po prostu poddanie się i ukaranie ich, mówiąc: „Zjedz, bo pójdziesz głodny do łóżka!”. Ale zamiast uczynić to wojną, możesz nałożyć na dziecko odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania.

14. „Dziś widzisz, że kiedy upadniesz, zawsze możesz wstać. Następnym razem, gdy upadniesz, będziesz pamiętać, że to żaden problem”.

Jest to komunikat informujący go, że niepowodzenie nie jest trwałe. Pomaga dziecku – zwłaszcza starszemu – rozwiązać jego obecne uczucia i sprawia, że ​​dziecko chce się bardziej starać następnym razem.

15. „Czy chciałbyś mojej pomocy?”.

Pozwól dziecku wybrać, czy powinieneś pomóc mu w rozwiązaniu jego problemu. Czasem dziecko woli byś była obok. Uszanuj to.

16. „Widzę, że nie słyszałeś mnie po raz pierwszy. Co powiesz na to, żebyś powtórzył mi to, co do Ciebie mówię, kiedy Ci to powiem?”

Trudno być usłyszanym, gdy dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę i nie zwraca na Ciebie uwagi. Nakłaniając dziecko do powtarzania słów, twoje słowa częściej do niego docierają.

17. „Weźmy oddech na chwilę”.

Daj dziecku czas, który potrzebuje, aby zmierzyć się ze swoimi emocjami.

18. „Widzę, że nie chcesz jeszcze wychodzić z placu zabaw. Co musisz zrobić, aby być gotowym do wyjścia?

Używaj tego wyrażenia, aby uniknąć walki o władzę i dać dziecku szansę łatwiejszego dostosowania się do zmiany.

Jak ci się podobają te zdania? Stosujesz? A może podobnie jak ja, wydrukujesz je sobie i codziennie postarasz się wprowadzać je w życie Waszej rodziny?