Deskorolki elektryczne cieszą się rosnącym powodzeniem. Konkurują z hulajnogami, rowerami, wrotkami i nowoczesnymi rolkami. Dzięki wyposażeniu w układ napędowy stanowią dobrą zabawę dla dzieci oraz osób dorosłych. Co Wy na to?

Czym jest deskorolka elektryczna?

Deskorolka elektryczna jeszcze kilkanaście lat temu pozostawała w strefie marzeń. Dzisiaj jest rzeczywistością i pojazdem, który coraz częściej widuje się na polskich ulicach. Czym się wyróżnia? Jest to platforma wyposażona w koła, znajdujące się po bokach. Ponadto, posiada silnik elektryczny, dzięki któremu może się poruszać. W tradycyjnych modelach ruch odbywa się za pomocą nóg, które muszą odpychać się od powierzchni. Początkowo była kojarzona jedynie z ochroną w wielkich marketach. Dziś może kupić ją każdy pasjonat nowoczesnych gadżetów. Angielska nazwa deskorolki elektrycznej to hoverboard, która oznacza tak naprawdę „latającą deskę”. Może to nieco mylić, ponieważ nie unosi się ona nad ziemią.  

Część dostępnych na rynku deskorolek elektrycznych steruje się za pomocą pilota lub smartfona. Warto pamiętać, że raczej nie nadaje się ona na dalekie podróże. Z pewnością umili dzieciom pobyt na zakupach z rodzicami, skróci czas dojazdu do pracy lub na uczelnię po równych chodnikach lub ścieżkach rowerowych. 

Jak poruszać się na deskorolce elektrycznej?

Sterowanie deskorolką elektryczną jest kwestią praktyki, która przychodzi z czasem. Jazda na takim urządzeniu odbywa się bez użycia siły. Wszystko uzależnione jest od balansu ciała. Lekkie pochylenie się do przodu pozwala na wystartowanie i posuwanie się pojazdu do przodu. Hamowanie odbywa się w pozycji wyprostowanej. Skręty w lewo i prawo możliwe są przy przechylaniu ciała w odpowiednia stronę. 

Co jest ważne przy wyborze deskorolki elektrycznej?

Zakup deskorolki elektrycznej powinien być dokładnie przemyślany. Nie jest to tani wydatek, dlatego aby dłużej cieszyć się z funkcjonalnego urządzenia, warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność akumulatora – świadczy ona o możliwości przejechania na deskorolce określonej liczby kilometrów. Pełen akumulator zazwyczaj starcza na pokonanie dystansu od 10 do 60 kilometrów;
  • moc – przekłada się na maksymalną prędkość, którą może rozwinąć deskorolka elektryczna. Im jest ona wyższa, tym większy będzie pobór energii z akumulatora i szybsze jego wyładowania;
  • prędkość – ta wartość uzależniona jest od wieku użytkownika. Jeśli posiadaczami elektrycznej deskorolki są dzieci, należy pamiętać o tym, że nie powinna przekraczać prędkości 20 km/h. Na rynku dostępne są modele dopasowane do potrzeb osób dorosłych i mogące jechać nawet z prędkością do 50 km/h;
  • czas ładowania akumulatora;
  • maksymalne obciążenie – mówiąc prościej, jest to maksymalna waga, jaką jest w stanie przewieźć deskorolka;
  • rodzaj kół – materiał, z którego są one wykonane wpływa na jakość deskorolki oraz swobodę poruszania się po różnych rodzajach nawierzchni. Bardziej miękkie i mniejsze koła będą idealne do poruszania się po mieście, natomiast większe i twarde sprawdzą się lepiej na twardych nawierzchniach. 

Deskorolki elektryczne można nabyć już za ok. 500 złotych. Bardziej zaawansowane modele z funkcjami dodatkowymi to wydatek do nawet 2000 złotych. 

Co Wy na to? Znalazłby się w Waszym domu jakiś pasjonat takiego gadżetu? Obstawiam na Wiki 🙂 I na mnie 🙂