Dziś wykonałam profilaktyczne badanie usg piersi oraz usg tarczycy, które wykonuję raz do roku. Mam świetnego lekarza, który bada całą naszą rodzinę raz do roku, jeśli chodzi o badania usg. Bardzo dobry specjalista, który zna się na rzeczy. Lubię z nim rozmawiać. Często podpytuję go o wiele spraw, które mnie nurtują, a on poświęca mi tyle czasu, ile trzeba.

Dziś dyskutowaliśmy o badaniach piersi. O tym, co ile powinnyśmy wykonywać te badanie (raz do roku, a w przypadku wykrytych mutacji dwa razy do roku), czy to prawda, że kobiety karmiące nie powinny robić badania piersi (nie, to nie prawda. Kobiety karmiące tak samo powinny być poddawane badaniom usg. Dobry radiolog umie umiejętnie ocenić gruczoł piersiowy laktacyjny) oraz o tym, jak to się dzieje, że wykrywane są nowotwory nawet u 17!! latek (już 12 latki zażywają hormony w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Nie od dziś wiadomo, że niektóre nowotwory piersi są hormono-zależne, więc to mówi samo za się).

Poruszyliśmy także temat mammografii. Nigdy nie wgłębiałam się w niego, ponieważ uważałam, że mam czas… I owszem mam. Teraz będę mieć mnóstwo czasu, bo dowiedziałam się, że…

MAMMOGRAFIA nie jest dobrą metodą diagnostyczną! O tym nie miałam pojęcia!

Mammografia jest metodą radiologiczną badania gruczołu piersiowego, która wykorzystuje  dawkę promieni rtg o wartości od 100 do 1000 razy taką jaką podaje się podczas prześwietlenia płuc! O zgrozo! A to wszystko w jednym badaniu! Wiadomo, że promienie radiologiczne są szkodliwe, więc wniosek nasuwa się sam…

Poza tym podczas badania konieczne jest ściśnięcie piersi mocno, co może spowodować pęknięcie ewentualnego guza i przedostanie się toksycznej substancji do krwi i limfy.

Pan doktor opowiedział mi o przypadku młodej 35 – letniej kobiety, której polecono wykonać mammografię w celu diagnostyki piersi. Guza nie znaleziono, ale… pierś po kilku miesiącach amputowano z powodu powikłań po badaniu (sprawa jest w sądzie)
Opowiedział też o przypadkach, kiedy to kobiety poddane badaniu zostały mylnie zdiagnozowane (mammografia często daje wynik fałszywie dodatni) i leczone chemioterapią. O zgrozo razy dwa!

Wielu lekarzy nie uznaje usg jako dobrej metody diagnostycznej u kobiet starszych. Okazuje się jednak, że wiele kobiet np. zażywających hormony, potrafi nawet mając 60 lat mieć budowę piersi jak u 30 latki i nawet u takich osób to właśnie usg powinno być pierwszym badaniem przesiewowym.

Doczytałam też, że mało popularną metodą badania piersi jest metoda termiczna. Mało popularna, a jednak całkowicie bezpieczna! Warto o niej poczytać.

I na koniec taki numer! Szwajcaria zakazała badań mammograficznych jako badań przesiewowych. Pomyśl o tym!

Nie wiem jak Wam, ale mi zapaliło się światełko! Warto o tym doczytać i podać tę wiedzę dalej!

Wniosek! Badajcie piersi raz do roku. Róbcie usg! Namawiajcie do tego nawet Wasze Mamy! Zdrowie jest najważniejsze!

A Ty? Badasz swoje piersi?