Przeszłam chyba wszystkie metody powstrzymywania płaczu u dziewczynek. Nie zawsze mój pomysł na to, by sobie z nim radzić działał. Raz było lepiej, bywały jednak ciężkie chwile, kiedy ten płacz wydawał się dzwiękiem trwającym wieki, a ja nie umiałam go ujarzmić. 

Teraz jednak mogę śmiało powiedzieć, że znalazłam najlepszą metodę na to, by moje płaczące dzieci, przestawały płakać w ciągu 10 minut. Ba. W cięgu tego czasu, nie tylko przestają płakać, ale też całkowicie zmieniają się ich emocje. 

I nie. Nie jest to metoda: „pozwól się wypłakać. Zamknij drzwi i niech uspokoi się samo”. Nie lubię jej. Stosowanie jej u małych dzieci wydaje mi się być czymś tak drastycznym, czego nie życzyłabym swojemu dorosłemu wrogowi, a co dopiero jakiemukolwiek dziecku. 

 Metodę, o której Ci zaraz napiszę dobrze znasz. Znasz ją doskonale, tak samo jak ja. 
Ale kiedy emocje zaczynają rządzić naszym dzieckiem, nasze własne emocje powodują, że czasem zapominamy, że to najlepszy sposób na to, by płacz dziecka zamienić w radosny śmiech. 

Co robię, kiedy któraś z dziewczynek zaczyna płakać?

Przytulam ją mocno do siebie i trzymam…
A potem liczę sekundy i minuty i czuję swoim ciałem, jak spada napięcie, które jej towarzyszyło…

Maksymalnie zajmuje nam to 10 minut. Czy przytulanie i trzymanie płaczącego dziecka naprawdę ma sens?

Przede wszystkim tuląc dziecko, kiedy jest mu źle, pokazujesz mu, że jesteś przy nim w każdej sytuacji. Dajesz mu jasny sygnał, że jego emocje są dla Ciebie ważne, na tyle, by poświęcić mu swój cenny czas. Nie mówiąc mu: „przestań płakać”, ale tuląc go i pozwalając by w Twoich bezpiecznych ramionach sam poradził sobie z emocjami, pokazujesz, że płacz jest czymś zupełnie naturalnym. Jest deszczem, po którym przychodzi słońce. Twoja postawa świadczy o tym, że stoisz po stronie dziecka, a nie w opozycji do niego. Odczuwasz jeszcze większą empatię do własnego dziecka, a to wynosi Twoją więź z nim na jeszcze wyższy level. 

To naprawdę dobrze zainwestowane 10 minut w ciągu dnia!

Ale nawet jeśli Twoje dziecko nie płacze, przytulaj je jak najczęściej. 
Kiedy jest dzieckiem, to właśnie teraz są najlepsze ku temu momenty…
Za którymi kiedyś na pewno zatęsknisz…