Koleżanka dziś opowiedziała mi, że gdy do domu, po powrocie ze szkoły, przyszła jej 9-letnia córka, zadała jej pytanie: „Mamo, co to jest molestowanie seksualne”… Temat na czasie… A jej oczy zapaliły się jak latarki.
Nie dziwię się. Sama zdziwiłabym się słysząc to pytanie z ust Wiktorii, ale ponieważ dzieci są częścią naszego życia i codziennie docierają do nich rozmaite informacje, to w sumie nie dziwię się, że takie pytanie mogło paść zwłaszcza teraz.
Zapytałam się Kumpeli, co jej odpowiedziała. Ona na to, że obiecała, że wytłumaczy jej po obiedzie. Obiad się skończył i K. nie zadała jej ponownie tego samego pytania…
Zadzwoniła więc do mnie, co ma jej odpowiedzieć… Jak się przygotować do rozmowy…
Trochę o tym porozmawiałyśmy i wspólnie ustaliłyśmy, jak rozmawiać z dzieckiem na takie tematy, które wcale nie są proste… ale czasem pojawiają się znienacka i potrafią nieźle zaskoczyć

  1. Zadawaj dziecku pytania otwarte, które pozwolą Ci dowiedzieć się, co dziecko wie, czego nie wie, co warto skorygować.

Zapytaj skąd dziecko poznało taki zwrot, od kogo go usłyszało, jak sądzi co to może oznaczać, czy cokolwiek jeszcze usłyszało na ten temat. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, co musisz wytłumaczyć, a co możesz pominąć.

  1. Zachowaj spokój.

Nie denerwuj się na dziecko. Nawet jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest za młode na to, by poruszać z nim takie tematy, to nie jego wina, że usłyszał takie określenie. O wiele lepiej docenić fakt, że Twoje dziecko zwróciło się do Ciebie z takim tematem. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery. Nie krzycz. Zachowaj spokój i w tym spokoju wytłumacz kwestię jak najlepiej potrafisz.

  1. Mów zgodnie z prawdą, ale nie wyjaśniaj zbyt wiele.

Nie musisz objaśniać zbyt wiele, tylko po to, by zaspokoić dziecięcą ciekawość. Pamiętaj, że nadal rozmawiasz tylko z dzieckiem. Możesz na przykład powiedzieć:

Molestowanie seksualne ma miejsce na przykład wtedy, gdy ktoś dotyka czyiś części ciała, bez przyzwolenia drugiej osoby”

Krótko i na temat. Jeśli dziecko nie będzie zadawało więcej pytań, nie wracaj do tematu.

  1. Wykorzystaj okazję do tego, by zapalić w dziecku „czerwone światełko”.

Jeśli dziecko samo zada Ci pytanie o molestowanie seksualne, wykorzystaj okazję, by oprócz krótkiej informacji, co to jest, wyczulić go na wszelkie przejawy molestowania. Przypomnij dziecku, że jego ciało jest jego własnością i nikt nie ma prawa dotykać ani rozmawiać o nim w żaden sposób, który sprawia, że ​​czuje się niekomfortowo.

5. Sama szanuj prywatność swojego dziecka. 

 

Rozmawiając z dzieckiem pamiętaj, by zawsze podkreślać, że do Ciebie może przyjść zawsze i wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. Mów jak ważne jest to, byście byli względem siebie szczerzy. Buduj wzajemnie zaufanie na każdej płaszczyźnie. Codziennie rozmawiajcie o emocjach. Uczcie się je wyrażać i nazywać po imieniu. Rozmowy takie dostosowuj zawsze do wieku dziecka. Nigdy nie odsuwaj dziecka, kiedy ONO chce Ci o czymś powiedzieć. Jeśli będziesz słuchać nawet najmniejszej „sprawy”, dziecko będzie wiedziało, że wysłuchasz każdego problemu.