Ferie zimowe tuż, tuż… U nas w Opolu zaczynają się już jutro i choć póki co jeszcze nas nie dotyczą, wierzę, że niejedna z Was zastanawia się jak zagospodarować czas swoim dzieciom, by wspominały je z uśmiechem na ustach i mnóstwem pięknych, rodzinnych wspomnień.
Ogólnie zdaję sobie sprawę, że to mega trudny czas, zwłaszcza dla pracujących rodziców, którzy pewnie głowią się, co zrobić wtedy z dziećmi, zwłaszcza jeśli nie mogą pozwolić sobie na urlop w styczniu. Ale wierzę, że dacie sobie doskonale radę!

Dziś prezentuję Wam raz jeszcze listę kilkunastu miejsc (30!), do których możecie udać się w ferie. Niektóre aktywności nie wymagają dużego nakładu finansowego, więc z powodzeniem będą dobrym rozwiązaniem, jeśli nie możecie pozwolić sobie na duże wydatki. Z góry poztywnie zazdroszczę tym, którzy na ferie wyjeżdzają gdzieś do ciepłych krajów, ale co się odwlecze, to nie uciecze, więc i my sobie kiedyś odbijemy.

 1. Biblioteka – świetne miejsce na długie godziny spędzone na czytaniu książek. Warto poszukać takiej, w której znajduje się miły kącik dla dzieci. Niektóre biblioteki organizują darmowe, cykliczne spotkania np. „Sławne osoby czytają dzieciom”. Warto wyszukiwać takie perełki.
 2. IKEA – co jak co, ale można tam fajnie spędzić czas, niezależnie od wieku. Darmowy plac zabaw będzie fajną odskocznią od codzienności.
 3. Centrum Handlowe. Nawet wycieczka do Empiku i możliwość poczytania książek, może być dla dziecka atrakcją.
 4. Sklep Zoologiczny.
 5. ZOO – kto powiedział, że Zoo ma swój urok tylko latem? Zimą okazuje się, że zwierzęta, nie znudzone zbyt dużą ilością turystów, bywają naprawdę przyjazne. Nasze Opolskie Zoo jest cudowne i polecam Wam w 100 %. W drugiej kolejności Zoo we Wrocławiu z Afrykanarium.
 6. Szklarnia. Co prawda ciężko o taką w każdym mieście, ale może akurat się uda?
 7. Teatr np. Opolski Teatr Lalek, Wrocławski Teatr Lalek. Teatr Lalka i Teatr Małego Widza w Warszawie
 8. Muzeum. Szukaj takich, które nie zanudzą Twojego dziecka.
 9. Wystawy. Hydropolis we Wrocławiu. Centrum Nauk Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki Experyment
 10. Kino
 11. Zamki
 12. McDonald 🙂 Wiecie, że wycieczka do Maka może być niezłą frajdą? 🙂
 13. Zadaszony plac zabaw typu Opolska HopLandia
 14. Basen i nauka pływania
 15. Zajęcia dla dzieci organizowane przez właścicieli Placów Zabaw. Warto prześledzić takie w okolicy, bo okazuje się, że organizują oni świetne zajęcia dla dzieci. Np. u nas w Opolu w Bejbi Cafe mieliśmy okazję uczestniczyć w „piżama party”, byliśmy też na czytaniu bajek. Z kolei w Rytm i Zabawa chodzimy do Akademii Małego Odkrywcy. To świetny sposób na nudę.
 16. Rolkowisko np. w Opolu mamy rolkowisko gdzie wypożyczenie rolek to koszt 5 zł, natomiast wstęp na rolkowisko to też 5 zł bez ograniczeń. Szukaj takich miejsc u siebie.
 17. Lodowisko
 18. Akademia Młodych Kucharzy – może znajdziesz podobne akcje w okolicy?
 19. Dom Kultury i zajęcia dla dzieci. W tym roku Wiktoria zaliczy swoje pierwsze zimowe półkolonie, organizowane przez MDK w Opolu. 5 dni aktywności z wyżywieniem, w godzinach od 8 do 16, w tym kino, teatr, rolkowisko, zajęcia sportowe na siłowni i wycieczka do Wrocławia na zwiedzanie wystawy klocków Lego na Stadionie. Koszt to 250 zł od osoby. Młoda jest podekscytowana, a my razem z nią.
 20. Warsztaty dla dzieci np. nauka garncarstwa, nauka stukania w bębny itd.
 21. Warsztaty w szkołach muzycznych.
 22. Kursy języka obcego
 23. Sklep z zabawkami dla dzieci.
 24. Kawiarnie dla matek z dziećmi.
 25. 1 dniowe wyjazdy autokarem np. na narty, sanki itp
 26. Wycieczki poza miasto.
 27. Spacery na świeżym powietrzu. Otwarte siłownie.
 28. W odwiedziny do rodziny.
 29. Do sąsiadki, która też siedzi w domu z dzieckiem. Możecie zamienić się opieką nad dziećmi. To świetna sprawa i możliwość odciążenia najpierw kogoś, a potem samego siebie
 30. Zabawy w domu (bale, gry planszowe, kino domowe itd…)

Ferie mogą być fajne, pod warunkiem, że się je zaplanuje. Przede wszystkim zajrzyj na portale informacyjne w swojej okolicy, przejrzyj co oferują Młodzieżowe Domy Kultury i zaplanuj dzieciom aktywności, które mogą ich rozwinąć. Ale nic na siłę. Jeśli dzieci chcą zwyczajnie sie ponudzić, a Ty możesz sobie na to pozwolić, zróbcie to! W końcu już za 2 tygodnie wszystko wróci do normy…

Teoretycznie moja lista może pomóc Wam spędzić 30 fantastycznych dni. Codziennie coś innego. Bądź kreatywna, a zobaczysz, że ferie zimowe zamiast katorgii, okażą się sposobnością, byście więcej czasu spędzali razem.

I tego Wam życzę!

Jakbyś zechciała miec tą listę pod ręką w formie PDF – oto ona – 30 pomysłów na ferie zimowe