Zabawki – zabawkami. Każde dziecko ma ich mnóstwo. Płaskie, okrągłe, duże i małe, kosztowne i takie za „zeta” kupione w kiosku, za rogiem. Dzieciom naprawdę ciężko zaimponować czymś naprawdę oryginalnym i niepowtarzalnym. Ale choć lubię dawać moim dziewczynkom prezenty i sprawiać im przyjemność, nawet drobnostką, to dobrze wiem, że najlepsze prezenty wcale nie pochodzą ze sklepu, lecz od ludzi.

Dziś przedstawiam Ci listę 25 rzeczy, które możesz podarować swoim dzieciom, a które ostatecznie będą dla nich najpiękniejszym prezentem, bardziej wartościowym, niż kolejny pluszak do kolekcji.

1. Docenianie

Upewnij się, że Twoje dziecko wie, jak bardzo je cenisz. A potem przypominaj mu to na każdym kroku.

2. Pocałunki i przytulasy

Zapamiętaj. Nigdy nie ma górnej granicy wiekowej, od której nie wypada przytulać i skradać buziaków swoim dzieciom. Rób to tak długo, aż starczy Ci sił. 

3. Wspólne posiłki

W mojej rodzinie wspólne posiłki były okazją do niekończących się rozmów. Często jedzenie kończyliśmy wtedy, kiedy było już zimne. To bardzo umacnia rodzinę. To poczucie domowego ciepła, relax, chwila by być razem. To dlatego kupiliśmy duży stół, choć zawsze jedliśmy na kanapie. Zmiany można wprowadzać zawsze.

4. Poczucie humoru

Śmiej się z dzieckiem każdego dnia. Nigdy nie śmiej się z dziecka.

5. Błędy

Człowiek uczy się nie tylko wtedy, kiedy wszystko idzie po jego myśli. Porażki – kształtują. Pozwól dziecku eksperymentować i naucz je wyciągać wnioski.

6. Piękno

Piękno jest we wszystkim. Pomóż dziecku je odkryć. 

7. Czas

Czas to ten prezent, który nigdy nie wróci. Pomyśl przez chwilę – komu poświęcasz swój cenny czas? A może czemu? Zastanów się, a gdy stwierdzisz, że kulejesz – zwolnij …

8. Uwaga

W dodatku niepodzielna uwaga. Dla dzieci to szalenie ważne. One chcą mieć poczucie tego, że w danej chwili są najważniejsi. Daj im to.

9. Współczucie

Naucz dziecko wrażliwości na krzywdę innych ludzi. Dzięki temu pomoże każdemu, kto tej pomoc będzie potrzebował.

10. Ciekawość

Nigdy nie mów: „Przestań zadawać tyle pytań„. Kto pyta – nie błądzi. Kto docieka – nigdy nie będzie się nudził.

11. Zadowolenie

Naucz ich, że najważniejsze to być zadowolonym z tego kim się jest, a nie co się ma.

12. Hojność

Im więcej dajesz – tym więcej dostajesz. Od zawsze uczę córki, że dzielenie się z innymi sprawia, że nigdy nam niczego nie brakuje. Nie wiem jak to działa, ale wierzę, że Ci co są hojni, nigdy nie tracą.

13. Wyobraźnia

Pomóż dziecku ją rozwijać. Nie stopuj, nie ignoruj. Ludzie z bujną wyobraźnią żyją lżej.

14. Optymizm

Zaszczep w dziecku zamiłowanie do optymizmu. Pesymiści żyją krócej.

15. Duma

To dlatego tak ważne jest cieszenie się nawet z najmniejszych osiągnięć. Pamiętasz, jak pierwszy raz Twoje dziecko powiedziało „mama?” Pamiętasz tę radość? Znajduj takie małe rzeczy każdego dnia i bądź z nich dumna. Pokażesz, że szczęście z małych rzeczy sprawia, że i z tych większych jesteśmy zadowoleni. To cenna rada na przyszłość.

16. Samoocena

Doceniaj dziecko. Dzięki temu wyrośnie na kogoś, kto zna swoją wartość. 

17. Dom

Dom to nie tylko 4 ściany. Dom to ludzie. Czy Wasz dom oddycha życiem waszych dzieci?  Naucz dziecko, że jego rodzinny dom, to miejsce, gdzie zawsze może wrócić. I bez względu na wszystko to właśnie w tym domu, wśród swojej rodziny, znajdzie bezpieczeństwo.

18. Kolana

To wyjątkowy prezent. Kolana są najlepsze na wszystko. A już na pewno to najlepsze miejsce na czytanie książek, prawda?

19. Oczy

Lubisz jak ktoś na Ciebie patrzy? Ja tak. Dlatego patrz na swoje dziecko jak najczęściej. Patrz i się uśmiechaj.

20. Nadzieja

Nadzieja tworzy siłę. Zawsze szklanka powinna być w połowie pełna, a nie pusta. 

21. Miłość

Daj dziecku miłość pod każdą postacią. 

Napisałam. Przeczytałam i stwierdzam, że mam braki. Ciągle wydaje mi się, że robię wszystko dobrze, a tymczasem wystarczy, że siądę wieczorem, przemyślę, poczytam coś mądrego, mądrzejszego niż ja i dostrzegam masę błędów, które popełniam w wychowaniu dziewczynek, a które mogę naprawić. Idę wtedy spać silniejsza niż zwykle i budzę się z chęcią nowych zmian. Chcę być lepsza. Od rana. Od już. Więc staram się dzień i dwa, a czasem może tydzień, a potem znów zaczynam się w tym macierzyńskim rozgardiaszu gubić … Krzyknę, choć nie chciałam. Albo powiem: „Odejdź. Nie teraz”. A przecież obiecywałam sobie zmiany. Czasem to mnie przerasta. Ta świadomość, że zawodzę. 

Ale potem patrzę i widzę, że one już teraz są szczęśliwe. Uśmiechnięte, serdeczne, energiczne. „Przecież niemożliwe, żebym aż tak dawała ciała?” – pytam samą siebie. Moje córki czują się kochane, bo tę miłość staram się im dawać każdego dnia, zwłaszcza teraz… czasami za dwóch. Nie tylko w tych zabawkach, ale w tym wszystkim, o czym napisałam wyżej. Może i popełniam błędy, ale gdy je naprawiam, daję im możliwość zobaczenia, że nie ma sytuacji, której nie dałoby się naprawić. To właśnie moja miłość, wpłynie na to, kim one będą za 20 lat. Na ich wyobrażenie o sobie i o tym, co mogą w życiu osiągnąć. Miłość, która pojawiła się znacznie wcześniej, nim pojawiły się one … 

Bo miłość to nie sztuka. Sztuką jest umieć ją okazać. I dać prezent, którego nigdy nie zapomną …

Chętnie posłucham o innych prezentach. Masz coś na oku?