Jesień w naszym domu rządzi się swoimi prawami. W tym roku wyjątkowo mamy wszystko poukładane jak w szwajcarskim zegarku, bo dziewczynki zaczęły przedszkole, a tym samym ilość czasu spędzanego w czterech ścianach drastycznie zmalała. Jeśli dodać do tego zajęcia dodatkowe Wiktorii, wychodzi na to, że w domu spędzamy jedynie krótkie poranki, jeszcze krótsze wieczory oraz weekendy. Ale nawet mimo tego, ja ciągle zastanawiam się, skąd w nich jest tyle energii po powrocie, że ciągle słyszę to samo pytanie – „Co dziś będziemy robić Mamusiu?”.

Ile razy drapałam się w głowę, chcąc wymyślić im fajną zabawę, nie mając na nią żadnego konceptu. Kilka razy sama zaglądałam na swojego bloga w poszukiwaniu inspiracji. Każdą swoją myśl odnalezioną w mojej głowie, zawsze starannie zapisuję w notesie, a potem dzielę się chętnie swoimi pomysłami, wiedząc, że tak naprawdę taki problem ma każda z nas… Ty pewnie też, czyli…

W co bawić się zimą w domu, wykorzystując LEGO DUPLO?

Wśród nieskończonej ilości glutków, ciastoliny i innych mas plastycznych, u nas zawsze, pewnie podobnie jak w większości domów, sprawdza się LEGO. Najwięcej zestawów mamy LEGO DUPLO i wciąż dokupujemy kolejne. Bo choć teoretycznie Wiki ma dla siebie LEGO Friends, to w praktyce wybiera najczęściej zabawy z siostrą, zwłaszcza wtedy, kiedy wymyślam im niecodzienne zastosowanie tych ponadczasowych klocków.

Pomyślałam, że i tym razem przedstawię Tobie 13 pomysłów na to, jak wykorzystać LEGO DUPLO do kreatywnej zabawy z dzieckiem w domu. I pewnie nieraz sama otworzę ten wpis, kiedy o tym zapomnę…

13 kreatywnych zastosowań LEGO DUPLO

 1. Zrób to sam – Ułożenie nowego zestawu krok po kroku
  Najprostszą zabawą jest kupno nowego zestawu LEGO, który zawsze będzie cieszył. Wiadomo. Naszym nowym nabytkiem jest Stajnia z Kucykami LEGO DUPLO. Zbudowanie stajni jest bardzo proste i 3 – letnia Majka fantastycznie radzi sobie samodzielnie. Instrukcja, jak zawsze jest przejrzysta, więc bez problemu możesz zlecić dziecku zabawę „zrób to sam”. Zakup stajni był podyktowany tym, że Wiktoria będące na etapie odkrywania swoich pasji, coraz częściej mówi o tym, że chciałaby systematycznie jeździć konną. Dzwoniłam już do stadniny w okolicach Opola i dowiedziałyśmy się, że Wiki może rozpocząć naukę. Swoje zainteresowania przenosi na Majkę i sama widzisz, że nie było innej opcji jak sprezentować im właśnie stajnię LEGO. Co to za frajda! Co wchodzi w skład naszego zestawu? Figurki LEGO DUPLO oraz dwa kucyki. Zabawa w opiekowanie się kucykami, czesanie ich szczotką, karmienie sianem z paśnika i pojenie wodą z wiaderka, szczególnie podoba się Majce, bo Wiki wolałaby robić to w realu. Lecz co się odwlecze, to nie uciecze, więc dziewczynki chętnie bawią się wspólnie, mając z tego mnóstwo radości połączonej z doskonaleniem umiejętności społecznych, motorycznych i poznawczych.

 1. Odbijanie wzorów w ciastolinie lub innej masie plastycznej
  Bardzo fajny pomysł z wykorzystaniem ciastoliny oraz różnych klocków LEGO DUPLO. Można również bawić się w zgadywanki. Jedna osoba odciska np. jakieś zwierzątko, a druga zgaduje, co to może być.
 2. Budowanie wieży
  Wieża zawsze musi być. Im większa, tym lepsza. Zgadzasz się?
 3. Kreatywne budownictwo czyli zrób to samodzielnie np. pojemnik na kredki
  Ten pomysł jest świetną zabawą, dla starszych dzieci, ale nie tylko. Zrobienie z klocków lego ozdobnej puszki, pojemnika na kredki, czy nawet kolorowego wazonu na kwiaty jest trudniejszym zadaniem, ale dającym mnóstwo satysfakcji z przygotowania takiego unikatu. Młodsze dzieci z pewnością docenią pomoc starszego rodzeństwa lub rodzica, mając równie dużo frajdy z takiej zabawy.
 4. Wodne zabawy z LEGO
  To jest to, co lubię w klockach LEGO najbardziej, a co odróżnia je od drewnianych klocków, które mają swój klimat – można je umyć. Ile razy dziewczynki prosiły o to, by wrzucić im LEGO do kąpieli. Są dwie zalety. Ona mają zabawę, a klocki darmowy prysznic.
 5. Nauka matematyki, czyli dodawanie, mnożenie i ułamki
  Klocki LEGO stanowią świetną okazję do tego, by poprzez zabawę nauczyć dziecko matematyki. A wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie… My do naszej nauki wykorzystaliśmy nowy zestaw LEGO stajnia. Liczenie oczek, mnożenie oczek, albo pokazywanie na przykładzie klocków o dwóch różnych kolorach, jak wyglądają najprostsze ułamki, to naprawdę fajny sposób na naukę matematyki.
 6. Zgadnij co to za kształt?
  Zabawa jest prosta. Wrzucamy do worka klocki LEGO DUPLO – u nas była to Stajnia z Kucykami, ponieważ dziewczynki dobrze wiedzą, co wchodzi w jej skład.  Dziecko ma za zadanie zgadnąć z zamkniętymi oczami, jaki klocek wylosowało. Może np. w myślach liczyć oczka, albo ćwicząc pamięć i przypominając sobie jakie klocki wchodzą w skład całego zestawu, zgadywać jakiego trzyma w rękach ludzika, zwierzątko i tak dalej.
 7. Robimy podpórkę na książki
  Idealna podpórka LEGO do pokoju dziecięcego. Może spróbujecie?
 8. Ziemniaczane pieczątki z LEGO
  Na ten pomysł wpadłam, kiedy jakiś czas temu był organizowany w przedszkolu dziewczynek, Dzień Ziemniaka. Zrobienie takiej pieczątki jest bajecznie proste. Przekrój ziemniaka na pół. Przyłóż klocek lego do miąższu, a następnie używając młotka delikatnie wbij klocka w ziemniak. Potem odkrój boki, tak, by została sama pieczątka.
 9. Opowiedz mi pewną historię…
  Bardzo lubię opowiadać. Lubię też jak dziewczynki opowiadają swoje historie. Dlatego kiedy budujemy coś z klocków LEGO, bardzo często, siedząc na podłodze, układamy naszą własną bajkę. Na przykład wykorzystując LEGO DUPLO – Stajnia z kucykami, wyszła nam piękna opowieść o dziewczynce, która zaprzyjaźniła się z koniem, mającym tylko jeden róg. Mając więcej klocków, można rozbudowywać swoją opowieść niemalże w nieskończoność… Dla bardziej kreatywnych rodziców mała wskazówka. Możesz nagrać Waszą opowieść, a następnie przepisać ja na komputer i wydrukować dziecku książeczkę. Jaką będzie miało radość, gdy za kilka dni przeczytasz mu jego własną bajkę!
 10. Mama buduje, dzieci naśladują
  Prosta zabawa. Jedna osoba buduje coś z klocków, a zadaniem dzieci jest to idealnie odwzorować. W trudniejszym wariancie, po pokazaniu i dokładnym obejrzeniu budowli, można schować ją i poprosić by dzieci odtworzyły ja z pamięci.
 11. Malowanie klockami LEGO
  Wystarczą farby, klocki oraz kawałek papieru. Pomaluj klocki farbami i odbijaj fajne pieczątki. Potem wystarczy, że zrobisz klockom szybką kąpiel i znów możecie bawić się do woli.
 12. Zgadnij jaka to flaga?
  Fajna zabawa połączona z nauką geografii. Pokazujesz dziecku flagę i prosisz by ja zbudowało z klocków LEGO.

To tylko 13 propozycji z wykorzystaniem klocków LEGO DUPLO do zabawy w jesienne i zimowe wieczory. Nasz nowy nabytek – Stajnię z kucykami, polecam szczególnie dla przedszkolaków, które lubią kucyki. A które dziecko nie lubi? Moje uwielbiają, dlatego ten zestaw sprawił im wyjątkową radość. Ale prawdą jest też to, że LEGO tak niesamowicie rozwijają wyobraźnię, że czasami wystarczy zobaczyć, jak tymi klockami próbuje samodzielnie bawić się nasze dziecko, a pomysły wpadają automatycznie. Bo można na przykład układać literki, cyferki, kolorowe mozaiki, albo organizować zabawy zręcznościowe np. wyławianie klocków lego z wanny itd…


Tutaj chętnie posłucham Waszych doświadczeń w tym temacie.

Czy lubicie układać z dziećmi LEGO DUPLO? Inwestujecie w te ponadczasowe klocki?

Bo, że ponadczasowe to fakt. I bardzo dobre jakościowo. I kreatywne, co Wam dziś pokazałam.
Mają tylko jeden minus. Kto nocą nadepnie na klocek, wchodząc do pokoju dziecka i poczuje ten ból, ten wie, dlaczego najbardziej kochają je dzieci, a najmniej dorośli… 😊